Momentán itt egy udvar?!

kerekasztal beszélgetés

Momentán itt egy udvar?!

A Momentán társulat évek óta „üzemeltet” udvart a Művészetek Völgyében. Náluk tíz napok keresztül játék az élet! Számos előadással, darabbal, beszélgetéssel, sőt, slam poetryvel készülnek idén is. Persze, a programok szerves része marad idén is az improvizáció, melynek bár elsődleges célja a nézők megnevettetése, sok esetben valóban komoly, társadalmi problémát visznek porondra a színészek. Lesz itt RögvEst, Bud Spencer verekedős workshop, Éjjel-nappal Momentán, LiteraTura Nyáry Krisztiánnal és iskolaszínház és rendhagyó történelem óra az ország legnépszerűbb tetkós történelem tanárával, Balatoni Józseffel, alias, Jocó bácsival.

„Az improvizációs előadások minden alkalommal a nézők ötletei alapján születnek, így minden előadás egyedi és megismételhetetlen. A Társulat 15 éve foglalkozik improvizációval és hisszük, hogy a humor, a kreativitás és a személyesség révén valódi közösségi élményt nyújtunk „– mondja Ricsovics Ági, az udvar egyik házigazdája.

Az improvizáció remek eszköz tud lenni, hogy jobban közelebb kerüljünk egymáshoz, hogy megértsük, mi van a másik fejében és közben remekül szórakozzunk. Az Udvarunkba látogatók előadásról-előadásra izgalmas élményekkel gazdagodhatnak, miközben többet megtudhatnak saját magukról, másokról és a világról, amelyben élünk.”- egészíti ki Novák Zsombor, a másik gazda.

A Momentán udvar évről-évre kínál programot az egész családnak. Nem csak a felnőttek, de a gyerekek, sőt, a tinik is megtalálhatják a korosztályuknak megfelelőt, legyen ez egy előadás, egy óriási cso-cso parti vagy csak éppen ejtőzés a babzsákfoteleken, melyeket a nap nagy részében árnyék borít.

Harsányi Bence, a társulat oszlopos tagja mesélt nekünk arról, milyen módon segít a humor a gyermeknevelésben:

Az udvar méltán híres sokszínűségéről. A témák azonban tematikusan kapcsolódnak egymáshoz, olyan társadalmi problémákat felvázolván, melyek mindannyiunk hétköznapjaiban megjelennek. Cél, hogy a látogatók ne csak beüljenek, de meg is éljék az előadásokat. Legyenek aktívak, nyissák meg lelküket és az előadások után merjenek beszélgetést kezdeményezni.

A tavalyi nagy sikerre való tekintettel idén is „visszatapsolták” Jocó bácsi két izgalmas programját. Egyrészt iskolaszínház névvel tart egy rendhagyó szülői értekezletet a tanár-diák-szülő hármas kihívásairól. Másrészt egy rendhagyó töri órán is részt vehetünk. Mitől rendhagyó? Azt mindenki lesse meg a Momentán udvarában. Egy kis ízelítőt azért adunk:

Iskolaszínház Kapolcson a Momentán udvarban

Milyen egy iskola, amiben a gyerekek jól érzik magukat? Létezik ilyen, vagy csak álom. Jocó bácsi világában minden más, élményekről szól, érzékenyítésről. Az iskolaszínház egy olyan műfaj, amit két éve hívott Felelős Szülők Iskolája a Rögtönzött szülői értekezlet című iskolaszínházi előadásával. Az előadás osztályfőnöke az ország népszerű tetkós töri tanárja, Jocó bá.

Idegbeteg matek tanár, merengő, megengedő akár túl liberális tesi tanár, olyanok, akik büntetnek, intőket osztogatnak vagy kirúgnak, de vannak olyanok is, akik dicsérnek, motiválni próbálnak… kinek áll a zászló? Mi tanít jobban, no és mire?

Az impro mindenre képes, egy másodperc alatt képes egy osztálytermet varázsolni  a hangadókkal vagy épp a megszeppent, kioktatott vagy épp kirekesztett diákkal

Mi a jó megoldás? Hogyan lehet élmény a tanulás?

Jocó bácsi real time rendez, oktat, de nem kioktat,  a Momentán játszik, a közönség  pedig hozza a saját iskolaélményeit, amit nem feldolgozni, hanem újra élni, átkeretezni és magunkat kinevetni lehet, de nem kell.

Rendhagyó történelem óra

Itt életre kel a múlt, de még akár a jövő is. Nagytotálban gondolkozunk. Az impro pedig az itt és most, ahol minden történhet. Jocó bácsi, a tetkós történelem tanár a gátlásos, komplexusos Napóleon karakterétől kezdve az igazságtalan babérkoszorús Mátyás király legendáját döntögető jelenetekig, mindent anekdotákkal és történelmi igazságokkal fűszerezve tálal. A nevetés garantált, vizsgázni nem kell.

A Momentán udvar talán az egyik legkedveltebb családos helyszín, ahol a gyerekek, tinik és a szülők is egyaránt megtalálják a minőségi szórakozást. Itt az oktatás egész más formában zajlik, észrevétlenül, vidáman. Az élmény alapú oktatásról és szemléletről kérdeztük a Momentán meghívott vendégét, az ország tetovált, sokakat őszinteségével és nyíltságával megbotránkoztató töri tanárát, Jocó Bácsit.

Három 3 szerzeményed jelent meg majd féléven belül, melyiket kinek ajánlod, miért?

(sorrendben kérlek Kamaszharc, Osztályharc és végül Tanulj sz..)

Nagyon nehéz meghatározni, hogy melyiket kinek ajánlom. Leginkább mindegyiket mindenkinek. De komolyra fordítva a szót, a Tanulj szabadont szülőknek, diákoknak és oktatásban dolgozóknak ajánlom. A Kamaszharcot kamasz fiúknak, lányoknak és olyan felnőtteknek, akik jobban meg szeretnék ismerni a kamaszok gondolkodását, lelkivilágát; és olyan felnőtteknek, akik keresik az útjukat. Az Osztályharcot pedig kamaszoknak, hisz róluk szól, a szüleiknek, hogy tudják, milyen is az ő kis világuk. Szóval valójában tényleg mindenkinek.

Hogyan segít a szülőknek és a pedagógusoknak a tanulj szabadon könyv, előadás? Sok helyen jársz az országban előadni, tréninget tartani, mit tapasztalsz?

A könyv bemutatja azt, hogyan lehet kicsit másképp állni a diákokhoz, megérteni őket és segíteni nekik a fejlődésükben. Nagyon sok történetet, gyakorlatot mesélek el, megfogalmazom a tanár-szülő- diák kapcsolat buktatóit és a lehetséges megoldásokat. Emellett tanulási, tanítási tippeket is tartalmaz ez a könyv. Amolyan pedagógiai arc poetica, hiszen mindent tartalmaz, ami én vagyok. Az országban járva pedig azt tapasztalom, hogy egyre inkább szükség van az új dolgokra a sikeres tanítás érdekében.

Jocó bácsi világa: https://www.facebook.com/jocobacsivilaga

További infók a Művészetek Völgyéről: https://www.muveszetekvolgye.hu