5 dolog, amivel fejlesztheted a baba agyát

5 dolog, amivel fejlesztheted a baba agyát

Tudod-e szülőként segíteni a gyermeked agyi fejlődését? A válasz egyértelműen igen! Ráadásul nem is olyan nagy ördöngősség – 5 hasznos tippet szedett össze a Babaszoba cikke.

Az agyunk minden egyes mozzanatot irányít a szívdobbanástól a sebgyógyuláson át egészen odáig, amikor hirtelen el kell ugranunk egy közeledő autó elől. A neuronok kezdetektől fogva folyamatosan kommunikálnak egymással, majd idővel idegpályákká alakulnak. Ezek a kapcsolódások pedig az alapján formálódnak, amit életünk első néhány évében megtapasztalunk.

Tápláld megfelelően

A kiegyensúlyozott, változatos táplálkozás rendkívül fontos, hiszen nagymértékben hozzájárul a kicsi agyának fejlődéséhez. Bizonyos tápanyagok hiánya le is lassíthatja ezt a folyamatot, sőt extrém esetben maradandó károsodást is okozhat. Az anyatej az első pár hónapban minden szükséges tápanyagot biztosít a gyermekeknek. Amikor pedig eljön a hozzátáplálás ideje lényeges, hogy kövesd az orvos/védőnő utasításait a gyümölcsök, zöldségek és vasban gazdag ételek bevezetésével kapcsolatban.

A táplálás azonban messze túlmutat a táplálkozáson. Az érzelmi táplálás, gondoskodás éppolyan fontos! Teremts biztonságos, szerető közeget az otthonotokban, ahol a baba pozitív élményeket gyűjthet. Ezek a korai tapasztalatok befolyásolják ugyanis, hogy a gyermek később hogyan fog reagálni az érzelmi megpróbáltatásokra.

Stimuláld az érzékeit

Az ének, a dúdolás az egyik legjobb módja, hogy a baba megismerkedjen a különféle hangokkal, szótagokkal, szavakkal. A kapcsolódás és a közös móka pedig sokkal inkább segíti az agyfejlődést, mintha csak benyomnál egy CD-t vagy DVD-t, hogy hallgassatok egy kis zenét. A színes, hangokat adó, zenélő játékok szintén támogatják ezt a folyamatot.

Hat hónapos kor körül érintés útján is remekül megtapasztalhatják, hogy egy-egy játék vagy építőkocka milyen formájú, tapintású stb. Adj a kezébe különféle tárgyakat, hadd ismerkedjen velük a maga módján! Arra azonban mindig figyelj, hogy soha ne hagyd egyedül semmilyen játékkal, mindig legyél a közelében!

A cikk folytatása arról, hogy miként segít a játék, a szabadban töltött idő és a szülők saját “ereje”, a Babaszoba oldalán olvasható.

Iratkozz fel hírlevelünkre!

Kapcsolat

Felelős Szülők Iskolája Oktató és Szolgáltató Kft.
Székhely, számlázási cím: 1112 Budapest, Zólyomi út 47.
Iroda: 1023 Budapest, Frankel Leó utca 21-23., I. emelet 1.
Cégjegyzékszám: 01 09 966630
Adószám: 23461176-2-43

info@felelosszulokiskolaja.hu
+36 20 358 66 12

x

A weboldalon "cookie-kat" ("sütiket") használunk, hogy a legjobb felhasználói élményt nyújthassuk látogatóinknak. A cookie beállítások igény esetén bármikor megváltoztathatók a böngésző beállításaiban.