A kiszáradás jelei kisgyerekeknél

Kiszáradásról akkor beszélhetünk, ha a test több folyadékot használ fel, mint amennyit a szervezetbe juttatunk. A hőségben mindenkit veszélyeztet a kiszáradás, de a kicsikre különösen oda kell figyelni.

A kiszáradásnak ugyanis nemcsak kellemetlen tünetei lehetnek, például fejfájás vagy koncentrációs nehézségek, de akár életveszélyes állapothoz, sőt halálhoz is vezethet, ha valaki nem jut elég folyadékhoz! Kánikulában különösen sokat kellene innunk, mert a melegben többet izzadunk, vagyis a folyadékveszteség is nagyobb, de a kiszáradás rizikóját növelhetik például a hányásos-hasmenésés betegségek is – írta a Babaszoba.

A szomjúság gyakran már enyhe mértékű kiszáradásnál jelentkezik, vagyis, akkor is rendszeresen kellene innunk, ha nem is érezzük szomjasnak magunkat! A kisgyerekeknél ez még nehezebben értelmezhető figyelmeztető jel lehet, egyrészt mert talán még nem is tudják meghatározni, hogy éppen szomjasak (nem tudják még értelmezni a szervezetük jelzéseit), másrészt mert könnyen előfordulhat, hogy még nem tudnak szólni, nem nagyon tudják jelezni, hogy inni szeretnének!

A kiszáradás lehetséges jelei

• a kisgyerek ritkábban megy pisilni, vagy ritkábban van pisis pelenkája
  • a vizelet sötétebb színű, kellemetlen, erős szagú
  • könnyek nélkül sír
  • a szája, ajkai ki vannak repedezve
  • a szeme besüpped
  • letargikus, nyűgös, nehezen megnyugtatható
  • csökken az élénksége, a figyelme
  • fokozott álmosság jelentkezik
  • túl szaporán veszi a levegőt
  • felgyorsul a szívverése

A cikk folytatása (mit és hogyan kínáljunk inni a gyereknek) a Babaszoba oldalán olvasható.