Az ölelés az idegesítő helyzetekben is segít

Szörnyű napunk van és a gyerek is “hülyén” viselkedik? Sokszor még a tapasztalt, és fejlett önismerettel rendelkező felnőttek sem képesek egy felfokozott helyzetben megállni, és azt mondani, hogy elég ebből! Hiszen a gyerek nem veszekedni akar, hanem rosszul érzi magát, azért viselkedik így, és letolás helyett megértésre lenne inkább szüksége.

Egy veszekedés a gyerekkel mindig nehéz ügy, és általában messze nem az észérvek diadala, sokkal inkább a temperamentumé – írta a Dívány. Mármint, csak akkor, ha nem vagyunk képesek kezelni az érzelemcunamit. Felnőttként ugyanakkor, elvileg, már rendelkezünk azokkal a nyelvi képességekkel, amelyek segítségével ki tudjuk fejezni, hogy mit érzünk; valamint, jó esetben, megfelelő tudatossággal és önuralommal is, aminek köszönhetően képesek vagyunk megnyugtatni magunkat. A gyerekek még csak tanulják ezeket a készségeket, éppen ezért a felnőtteknek kell okosabbnak lenniük, és jó példát mutatni, hogy hogyan kell uralkodni magunkon, és az érzelmeinken.

Az ölelésnek is van üzenete

Egy egyszerű ölelés fontos üzeneteket hordoz: semmi baj, szeretlek, megoldjuk, veled vagyok, nem haragszom, megértelek, fontos vagy nekem. Végül is mindegy, mit hámoz ki belőle pontosan a gyerek, lényeg, hogy érzi, nincs egyedül a bajával, és szeretik őt.

Ha egy szülő következetesen és kitartóan képes azt sugallni a gyerekének a viselkedésével, hogy akkor sem „rossz”, ha éppen rosszalkodik, az utód előbb-utóbb el fog jutni odáig, hogy nem is kell rosszalkodnia. Semmi szüksége rá, a szeretetet és a figyelmet akkor is megkapja, ha nem rendetlenkedik.

A teljes cikk a Dívány oldalán olvasható.

–> A gyerekek időnként tényleg idegesítően viselkednek, és eléggé sok mindentől függ, hogy szülőként ezeket hogyan toleráljuk, és mit reagálunk rájuk. A viselkedésük okairól és a szülői viselkedés lehetőségéről itt írtunk.