Fejlett szociális intelligenciát minden óvodásnak!

kisfiú a játékaival

Fejlett szociális intelligenciát minden óvodásnak!

Óvodáskorban jön el a tökéletes időpont ahhoz, hogy megtanítsuk azokat a társadalmi elvárásokat, amik egész életük során el fogja őket kísérni.

Az óvodások szociális lények, általában nagyon érdeklődnek más gyerekek iránt és gyorsan megjegyzik és magukévá teszik a társadalmi normákat. Egyre jobban tudják kontrollálni saját érzelmeiket, egyre könnyebben tudják verbalizálni az érzéseiket, ezzel megnyitnak egy sor egyéb lehetőséget a kiabáláson és a verekedésen felül. Ilyenkor jön el a tökéletes időpont ahhoz, hogy megtanítsuk azokat a társadalmi elvárásokat, amik egész életük során el fogja őket kísérni.

Amikor beszélgettek a gyerekeddel a kisgyerekkori barátságokról, értékes érzelmi eszközöket adsz a kezébe, így nyitottabban áll ezekhez a kérdésekhez, amikor idősebb lesz.

Érzékenyítsd a gyermeked! Elengedhetetlen a gyerekek empátiájának fejlesztése, nem csak azért, hogy kedves emberek legyenek (persze mindannyian azt szeretnénk), hanem azért is, mert mások szociális viselkedésének megértése az egyetlen mód ahhoz, hogy az útvesztőkkel teli nagyvilágban sikeresen boldoguljanak. Az új társadalmi csoportokhoz csatlakozó gyerekeket figyelő kutatók úgy találták, hogy azokat, akik betartották a számukra új szabályokat, könnyebben befogadták, mint azokat, akik nem.

Találjatok egy megoldást, ami mindenki számára jó. Például: Zsuzsi öltöztetőset szeretne játszani, viszont a testvére, Sári babázni szeretne. „Mi lenne az, amit mindketten szívesen csinálnátok?” Javasold, hogy játszanak papás-mamásat, amiben lehet öltöztetni is, meg babázni is. Vagy menjenek ki a kertbe hintázni. Így senki sem érzi vesztesnek magát.

Tartsd kezedben a játszóidőt, de amennyire csak lehet, ezt lazán tedd. Minél inkább lehetősége van egy gyereknek arra, hogy egyedül oldjon meg feladatokat, annál biztosabb, hogy elsajátítja. De előfordulhat, hogy időnként közbe kell lépned. A gyerekeknek szükségük van felnőttek segítségére, hogy megoldják az interperszonális konfliktusokat. Ez persze nem azt jelenti, hogy kiselőadást kellene tartanod, hanem inkább a homokozóban mellékesen beszéljetek róla.

Vezesd be, a „semmiképpen sem ütünk” szabályt! Segíts a gyerekednek verbalizálni a dühét és kifejezni az igényeit anélkül, hogy verekedésbe kezdene. Tanítsd meg neki, hogy ha provokálja egy másik gyerek és nem tudja megoldani a helyzetet, akkor keressen felnőttsegítséget. És gyakoroljátok otthon el szerepjátékként, vagy mondja el a macijának, hogy mit kell tennie, ha a maci úgy érzi, hogy meg kell valakit ütnie.

A cikk folytatása a Szülő 2.0 oldalán olvasható.