Hogyan szoktassuk át gyermekünket a saját ágyában való alvásra?

Elgémberedett végtagok, kényszerpózban végigforgolódott éjszakák – a legtöbb szülő számára ismerős a szituáció: felmérések szerint a családok 85%-ában jellemző, hogy a kisgyermek a szüleivel alszik (kisebb-nagyobb rendszerességgel).

Forrás: Pxhere

A gyerkőcök nemcsak a kapcsolatteremtés; az anyuka és apuka közelsége miatt ragaszkodnak a közös ágyhoz, hanem bizony a rossz álmok és a – például a fogzás okozta – fájdalmak ellen is gyors vigasz a szülői közelség. De van egy határ, van egy pont, amikor úgy érezzük, hogy szeretnénk végre ismét kényelmesen, kettesben pihenni és a kicsinek is jobb, ha egy picit elkezd „leszakadni rólunk” és a saját ágyában alszik – írta a Babanet.

Hogyan kezdjünk bele az egyedül-alvásra való átszoktatásba?

Fontos leszögezni, hogy ez egy hatalmas lépés és egyben óriási változás is a gyerkőcnek, így nagyon türelmesnek kell lennünk!

• Ne akarjuk, hogy leváljanak rólunk egyik napról a másikra, ne legyünk erőszakosak és szigorúak ebben a folyamatban.
  • Kezdjünk el beszélgetni a lurkónkkal arról, hogy az élet rendje az, hogy mindenkinek van egy saját ágya, és abban tölti az éjszakát. Vonjuk be őt is a folyamatba, amennyire csak lehet.
  • Tegyük világossá a kicsi számára, hogy mit jelent az, hogy van egy saját szobája, saját ággyal; hogy mindenkinek megvan a maga territóriuma.
  • Ha van rá lehetőség, engedjük meg, hogy ő válasszon magának ágyat (vigyük el magunkkal a vásárlás alkalmával), és természetesen kérhet mellé még egyéb olyan kiegészítő tárgyakat, amik komfortosabbá, biztonságosabbá teszik az alvást (lámpa, éjjeli szekrény, játékok), és vonzóbbá a saját fekhelyet.

Fokozatos eltávolodás

Csak ezek után következzen a valós átszoktatás, ami egy egészen hosszú folyamat is lehet, és szoros összefüggésben van a szülők felé való bizalom kialakításával is, azaz a kapcsolatotokban is mérföldkő lehet.

1. Az első éjszakák alkalmával mindenképpen ülj addig a kicsi ágya szélén, a megfelelő elalvás előtti rituálék után (fogmosás, mesélés, betakargatás, jó éjt puszi, stb.), amíg el nem alszik.

A cikk folytatása az eltávolodási fázisokkal a Babanet oldalán.