Honnan tudni, hogy eleget iszik-e a baba?

Mennyit kell innia a babának és mivel itassuk? Melyek a kiszáradás tünetei, és mit tegyünk, ha gyermekünkön a kiszáradás jeleit látjuk? Mindezek nemcsak a nyári kánikulában, hanem a téli, fűtött lakásban is fontos kérdések. Védőnői tanácsok csecsemők és kisgyermekek folyadékszükségletéről a Csaladinet.hu oldalról.

A víz fontossága

A csecsemők testfelülete a súlyukhoz képest nagy, ebből adódik, hogy nagyobb a párolgási felületük, több folyadékra van szükségük. A szervezetük víztartalma 75%, míg a felnőtteké 60%.
Gyermekeknél a víz a növekedés alapját biztosító életfunkciókhoz is szükséges. Minden sejtünk, minden szervünk normális működése a megfelelő mennyiségű folyadékon alapul. Szerepe van a salakanyag kiválasztásában, távozásában. A testhőmérsékletet is befolyásolja. A bevitt folyadéknak fedeznie kell az elvesztett, és a megfelelő anyagcsere működéshez szükséges folyadékot.

Folyadékszükségletük függ a csecsemő korától, a súlyától, a táplálásától, az öltöztetéstől, a környezetük hőmérsékletétől (szoba hőmérséklete), a páratartalomtól, az évszaktól.

A szoptatott baba folyadékigénye

A kizárólag anyatejet kapó csecsemő folyadékigényét a 3-4 óránként történő szopás fedezi. Hat hónapos korig – még a nagy melegben történő rendszeres szoptatás esetén is – szükséges a folyadék pótlása. Érdemes figyelni a csecsemő kutacsát (ha beesett, horpadt, akkor szomjas), a nyelvét (száraz, lepedékes), a sírását (van-e könnye). Amennyiben eltérést tapasztalunk, érdemes megkínálni – akár szoptatás után is – egy kis forralt vízzel.

Kicsi csecsemőnél a kutacs állapota – homorú, besüppedt – egy jó figyelmeztető jel. Szopós csecsemő is igényli a folyadékot, ha a körülmények úgy kívánják. Sétáláskor érdemes egy üveg folyadékot vinni, a nagyobb csecsemőt néha megkínálni, hisz nyáron mi is sokat iszunk. Nem csak nyáron, de télen a fűtött szobában is oda kell figyelni a folyadék pótlására!

Itatás féléves kor felett

Hat hónapos kor után az anyatej, a tápszer, a gyümölcs, a főzelék folyadékot tartalmaz, de a sok mozgás miatt többet párologtat, mint amikor nyugodtan fekszik a kiságyban. Sűrű püré etetése közben többször kínáljuk meg folyadékkal, ami nagyban segíti az emésztést, hígítja a bejuttatott ételt. Lehetőleg vizet adjunk, mert az édes italok egészségtelenek, elveszik az étvágyat.

A cikk folytatása a kiszáradás jeleit is tartalmazó felsorolással a Csaladinet.hu oldalon olvasható.