Így figyel rád jobban a gyereked

Érezted már úgy, hogy az egész napod utasítások ismételgetéséből áll, amelyeket a gyerekeid mintha huszadik alkalommal sem akarnának meghallani? Ha időnként te is kereplőnek érzed magad, érdemes megfogadnod a szakértő tanácsait – írta a Családinet.hu.

“Százszor megmondtam, hogy semmit sem mondok kétszer!”, mondta gyerekkoromban számtalanszor édesapám, miközben megpróbált szigorú arcot vágni. Mindannyian tudtuk, hogy viccről van szó, de az alapprobléma – nevezetesen, hogy a szülő folyamatosan ismételgeti a magáét, amit a gyerek notóriusan figyelmen kívül hagy – azt hiszem, nem csak a mi családunkban volt jellemző. Kelly Leonek beszédterapeuta a következő tanácsokat adta a jelenségre.

Kezdd minél korábban!

Már az öthónapos csecsemők is odafigyelnek, ha a saját nevüket hallják, kilenc hónaposan pedig – elvileg – ismerik a “nem” szó jelentését. Ha a gyermekeddel “beszélgetsz”, guggolj le hozzá, vedd fel vele a szemkontaktust, szólítsd a nevén, majd tegyél fel neki egy egyszerű kérdést: “A labdát vagy a babát választod?” Figyelj oda, hogy a kérdés ne kifejtős legyen, tehát ne úgy fogalmazz, hogy “Mivel szeretnél játszani?

A kevesebb több

Aki olvasta vagy látta “A farm, ahol élünk” című sorozatot, talán már gyerekkorában észrevette, hogy a főszereplő lányok minden körülmények között szót fogadtak az apjuknak. Kim John Payne, az “Egyszerűbb gyermekkor” című sikerkönyv írója ezt azzal magyarázza, hogy az apa nem bonyolította túl a kommunikációt, hanem csak akkor szólt, ha erre szükség volt.

Törekedj te is egyszerű, világos beszédre, és győződj meg arról, hogy gyermeked érti, mit szeretnél tőle. Ha azt szeretnéd, vegye fel a cipőjét, kérés közben mutass is rá, ha a szobája rendbe tétele a feladat, célszerű úgy fogalmazni, hogy “Tedd a könyveket a polcra, a plüssöket pedig a fiókba”. Így sokkal valószínűbb, hogy átmegy az üzenet.

Élj a jelenben!

Leonek szerint 5-6 éves kor előtt a gyerekek a mában élnek. Felesleges múltbeli dolgokkal vagy a holnapi tervekkel fárasztani őket. Arról beszélj, ami itt és most történik.

Folytatása a Családinet.hu oldalon.