Így színezzen a gyerek!

A színezés fejleszt, tanít, nevel, és nemcsak a gyerekekre van jó hatással, hanem a felnőttekre is. Pszichológusok is előszeretettel használják – mikor, mit és hogyan színezzünk?

A színeknek kiemelkedő szerepük van életünkben. Kutatások bizonyítják, hogy egyes érzelmek sokkal jobban társíthatók egy adott színhez, mint bármely másikhoz. Például a depressziót és a szorongást leginkább a szürke szín idézi, míg a vidámságot a sárga. Éppen ezért ha valaki nehezebben tudja kifejezni érzelmeit, érdemes a színeket egyfajta kommunikációs eszközként használnia – írta a TanTrend.

A színválasztásaink tükrözik az élethez való hozzáállásunkat is. A lakásunkban megtalálható színek hatással vannak mindennapjainkra, viselkedésünkre és hangulatunkra is.

Mivel környezetünk színei fiziológiás hatást gyakorolnak ránk, kísérletek folynak terápiás alkalmazásukra is.

Gyerekrajzok

A gyerekek már egészen pici koruktól kezdve hajlamosak arra, hogy krétát ragadjanak, és akár önállóan is fejlesszék kézügyességüket. A legkisebbek esetében érdemes a szülőknek abban segíteniük, hogy egyszerű rajzokat készítsenek az őket körülvevő világról. A gyerekek ilyenkor többnyire kedvet kapnak, hogy maguk is firkálgassanak, és megpróbálják lemásolni a rajzainkat.

Amikor a gyermek még csak próbálgatja a ceruza és a színek használatát, nem ajánlatos kész képeket adni a kezébe, hiszen ezzel egyfajta korlátot szabunk képzeletének. A színekkel 2-3 éves korában még csak ismerkedik, nem tudja a „valóságot” lemásolni, így ha a kiszínezett kép nem sikerül tökéletesen, az negatívan hathat rájuk.

Színezők – kinek mikortól?

A szakértők úgy vélik, hogy ha egy harmadik osztályos vagy annál kisebb gyermek gyakran színez, bizonytalanná válik, és nem mer majd a fehér papírra rajzolni, hiszen az ő alkotásai nem mutatnak olyan jól a fejében, mint a sablonok vagy kifestőkönyvek, melyeken dolgozott. Tehát bizonyos felfogás szerint ezek a gyakorlatok – egy adott kor alatt – gátolhatják a független és kreatív gondolkodást.

Természetesen a kifestőkönyveknek van pozitív hatása is! Egyes gyerekek lelkesednek értük, és nem frusztráltak, hogy a vonalakon belül kell színezniük, s emellett grafomotoros képességeik is folyamatosan fejlődnek. Ha egy gyermek például nagyon szereti az autókat, akkor érdemes neki ilyen témájú színezőt vásárolni, hiszen ez motiválóan hat rá, és a fantáziáját is megmozgatja. A színezés mindenképpen hasznos kiegészítő tevékenység, de érdemes választanunk más szabadabb technikákat is, hogy saját tehetségüket, kreativitásukat is felismerjék a gyerekek.

Kikapcsol

Néhány éve kirobbanó sikert aratott a könyvpiac akkori egyik legnagyobb meglepetése, a felnőtt színező. A siker azonban nem is olyan meglepő, ha tudjuk, hogy színezés közben kikapcsol agyunk, s már-már meditatív állapotba kerülünk, amikor végre kizárjuk a külvilágot, és elülnek fejünkben a csapongó gondolatok is. Ez annak köszönhető, hogy rajzolás közben a jobb agyféltekénk dolgozik, a bal pedig, amelyik a racionális, logikus gondolkodásért felelős, „kikapcsol”. Ebben az ellazult állapotban csökken a pulzus, a vérnyomás és a stresszhormonok szintje is, amely élettanilag is pozitív hatást fejt ki.

A teljes cikk a TanTrend oldalán olvasható.