Visszaüthet a túl sok jutalmazás!

színes ceruzák

Visszaüthet a túl sok jutalmazás!

Az állandó jutalmazással pont ellenkező hatást érhetünk el, mint amit szeretnénk, ugyanis ezzel megöljük a gyerek belső motivációját. A jutalmazás legyen jól átgondolt dolog!

Ki ne ajánlott volna már jutalmat a gyerekének valamiért cserébe, igaz? Egy matrica a gyerekorvosnál, finom desszert, ha rendesen ebédelt, vagy mesenézés, ha elpakolta a játékait. Ilyenkor nem tudatosan egy klasszikus tanítási módszert alkalmazunk: az operáns kondicionálást. A mögötte lévő logika nagyon egyszerű: az a viselkedés, amit megjutalmaznak, nagyobb valószínűséggel fog megismétlődni – írta a Dívány.

A módszer hátránya viszont, hogy ha nincs megerősítés, akkor az eredetileg elvárt viselkedés egy idő után eltűnhet, írja a Psychology Today. A másik potenciális veszély, hogy egy idő után, ha kérsz valamit a gyerektől, akkor visszakérdez: “Mit kapok érte cserébe?”

Egy vizsgálatban különleges, színes filceket adtak óvodás gyerekeknek. Az egyik csoportnak oklevelet ígértek a rajzokért cserébe, a másik csoportnak semmit, a harmadik csoport pedig a legvégén, meglepetésként kapott jutalmat. Azok a gyerekek, akik oklevelet kaptak, később sokkal kevésbé érdeklődtek a filcek iránt, míg a másik két csoport esetében megmaradt a lelkesedés.

Az első, ezzel a témával kapcsolatos, múlt századbeli eredmények óta már rengeteg hasonló tanulmány született, így egyértelműen kijelenthető, hogy a külső jutalom számos feladat esetében aláássa a belső motivációt, még akkor is, ha egyébként szórakoztató dologról van szó. Ez persze nem jelenti azt, hogy akkor semmiért nem szabad jutalmazni a gyereket. Csak nem mindegy, hogy mikor, mit és hogyan jutalmazunk. Ha például valami fontos dolgot akarunk neki megtanítani, amit szeretnénk, hogy egy életre megjegyezzen, akkor nem a legjobb megoldás külső motivációt használni.

Mi legyen a büntetéssel? A cikk folytatása a Dívány oldalán olvasható.