Tanácsok iskolai szünidőre

eltűnt gyerekek

Tanácsok iskolai szünidőre

eltűnt gyerekekÚjra itt a nyár és a jó idő! A szünidő beköszöntével azonban nemcsak a szórakozás, a kerékpár- és strandszezon kezdődik meg, hanem a gyermekeinkre leselkedő veszélyek fokozódása is.

A kábítószer-fogyasztás megelőzése állandó odafigyelést igényel. Azonban a nyári szezonban, amikor a gyermekek hosszabb ideig vannak felügyelet nélkül, a baráti társaság befolyása, a kikapcsolódás hevülete hamarabb vezeti a drogok kipróbálásához. A csellengő fiatalok könnyebben nyúlnak önpusztító szerekhez is, korábban kezdenek el dohányozni, italozni, és napjaink veszélye, a kábítószer is hamarabb érheti el őket! A fiatalok az első kortyot, első cigarettát, kábítószeres tablettát az esetek döntő többségében nem idegen személytől, hanem valamilyen bulin barátaiktól, közvetlen ismerőseiktől kapják.

A magányos, csavargó gyermekek fiatal bűnözőcsoportok áldozataivá is válhatnak, akik meglopják, kirabolják őket. De sok esetben ők maguk az elkövetők is, akik rongálnak, garázdálkodnak vagy egyéb módot találnak a bűnözésre.

Egy másik problémakör az eltűnés vagy csavargás.

Nyáron kalandot keresve több gyerek hagyja el otthonát. Így teljesen magukra maradva fokozottabb mértékben ki vannak téve bűncselekmény elkövetésének, azonban nemcsak áldozatokká válhatnak, hanem miután kifogytak a pénzből, akár elkövetők is lehetnek.

Hívjuk fel a gyerekek figyelmét az alábbiakra:

• Az utcán ne vegyék elő mobiltelefonjukat, útközben ne kezdeményezzenek, illetve ne fogadjanak hívásokat, ne játsszanak a készülékkel!
  • Ne használjanak drága médialejátszó eszközöket, hiszen könnyedén felhívhatják magukra a figyelmet.
  • Amennyiben ismeretlen, gyanús személy próbál közeledni feléjük különféle ürüggyel (pl.: a pontos idő megtudakolása), valójában a mobiltelefonja átadását próbálja elérni, javasoljuk, hogy forduljanak egy felnőtthöz, ne vegyék elő saját telefonjukat, illetve azt ne adják át semmilyen kérésre (zenehallgatás, zeneszerkesztés, játék, telefonálás).
  • Ha értékeiket erőszakkal próbálják meg elvenni tőlük, úgy minél hangosabban hívják fel magukra a figyelmet, ne szégyenlősködjenek, próbáljanak meg higgadtak maradni.
  • Ha az utcán idegen szólítja meg őket, sem útbaigazítás, sem pedig más indok alapján ne tartsanak velük, illetve ne fogadjanak el semmit!
  • Legalább ilyen fontos tudniuk, hogy ha ezekhez hasonló eset történik, arról feltétlenül be kell számolniuk a szüleiknek, akik mellettük állnak, és a tőlük telhető módon segítenek rajtuk.
  • Gondoskodjanak arról, hogy a gyerekeknél mindig ott legyen a szülő elérhetősége, illetve ők is tudják azt, hogy kihez fordulhatnak segítségért.
  • Bátran szólítsák meg az egyenruhás rendőrt, kérjenek tőle segítséget.

Ne feledjük, hogy szeptemberben mindenkit visszavárnak az iskolák!

A Rendőrség ELBÍR Hírlevél, 2010. júniusi számának szerkesztett változata

A cikk teljes változata a Raabe Kiadó Együtt a Gyermekvédelemben című kiadványában jelent meg.