Nem mindig könnyű az igazi nagyszülővé válás

A jó nagyszülővé válás fontos feltétele, hogy az unoka megérkezésekor a család újfajta párbeszéd kialakítására törekedjen a szülői és a nagyszülői generáció között – mondja a pszichológus.

Szülővé válni nagyon nagy kihívás, de majdnem ugyanekkora lehet nagyszülővé válni is. Az ember azt gondolhatja, hogy ez egy természetes folyamat, és a nagyszülő feltétel nélkül belehelyezkedik a nagyszülői szerepbe, szinte már várja azt.

Nagyszülővé azonban nem válik az ember, a gyermekei teszik azzá – mondta az InfoRádióban Andrek Andrea pszichológus, a Magyar Pre- és Perinatális Pszichológiai és Orvostudományi Társaság alelnöke.

Többféle nehézség is kialakulhat

Sokszor nem esik egybe a nagyszülővé váló és a szülővé váló generációban az a vágy, hogy az unoka születésének időpontja mikor következzen be.

Gyakran jelentkezik az a helyzet is, hogy a szülők nem engedik be a nagyszülőket. E mögött nagyon sokszor az a probléma húzódik, hogy konfliktusos a viszony, vagy a szülői generáció azt érzi, hogy a nagyszülők befolyásolják őket a szülőségükben, nem hagyják kibontakozni.

A kapcsolathoz közelség kell

A családoknak törekednie kell arra, hogy egy újfajta párbeszéd alakuljon ki a szülői és a nagyszülői generáció között, amikor megérkezik egy unoka – mondta a szakember. Fontos, hogy attól lesz kapcsolat, hogy van tapasztalat. Tehát a fényképről, meg az interneten keresztül nagyon nehéz kapcsolatot építeni, fontos a fizikai jelenlét és a közös élmények megélése ahhoz, hogy az érzések a maguk teljességében ki tudjanak bontakozni.

A teljes cikk az InfoRádióban olvasható.