Illat, íz és látványcsodák a tihanyi levendula erejével

Írta: Tibenszky Moni Lisa

Tihany_Levendula_Haz_epulet_levendulaval_2_Vers_JozsefKülönleges programra – közös levendulás lekvár főzésre – invitál augusztus 6-án a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Levendula Háza Tihanyban. A messzi földről híres, igen magas illóolaj tartalommal rendelkező tihanyi levendulát számtalan területen használják a népi és gyógynövényes gyógyászatban, csakúgy, mint a gasztronómiában. A Levendula ház állandó kiállítása és programjai a levendula sokrétű feldolgozást mutatja be, bevezet minket e különleges növény kultúrájába. Az interaktív kiállításon a földtörténetről, a legendás tihanyi kecskekörömről és a különleges mikroklímájú Tihanyi-félsziget kialakulásról is igen sok érdekfeszítő információt tudhatunk meg. A családok számára kihagyhatatlan élmény a Levendula ház melletti tanösvény vagy épp a tihanyi Belső tó mellett legelésző szarvasmarhák látképe vagy épp a tó melletti családi pihenőpark. Érdemes akár biciklire ülni és egy jó levendulás szörp után tekerni egyet a Balaton-felvidéken.

Levendula_leparlo_Tihany_Vers_JozsefA természetben a természetből…”

A Balaton-felvidéki Nemzeti Park augusztus 6-án szeretettel várja az érdeklődőket Tihanyba, a Levendula Ház Látogatóközpontba, ahol a látogatók a nap folyamán megismerhetik és megfigyelhetik a levendula lepárlás módját. A foglalkoztató teremben levendula zsákot varrhatnak és a belépőjegy megváltásával vendége a Levendula háznak az a látogató egy csésze teára, aki magával hozza saját bögréjét. A délelőtt 10 órakor kezdődő programon, a ház udvarán levendulás lekvárt főznek közösen, innen senki nem megy el üres kézzel, mert kis üveg ajándék kóstolóval kedveskednek a programon résztvevőknek.

„Illatos kiállítás” – Levendula Ház Látogatóközpont állandó kiállításairól

A betérő vendégnek kétsége sem lehet afelől, hogy jó helyen jár-e, amikor a Levendula házba érkezik, hisz a belépéskor intenzív, finom levendula illat keríti hatalmába. Az érzékszervei azonnal elrepítik egy kellemes, nyugodt világba. Az interaktív kiállítás bemutatja a Tihanyi-félsziget kialakulását, a levendula-termesztést. Megtekinthetjük a Tihanyi-félszigetről és a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkról készült igen szép filmet, majd átadhatjuk magunkat az élvezeteknek a levendula ajándékbolt, teázó, kézműves foglalkoztató, élménykert helyszínein.

„Az év ökoturisztikai látogatóközpontja 2011” díj birtokosa.

A Levendula Ház Látogatóközpont minden korosztály számára élményt nyújtó módon mutatja be a Tihanyi-félsziget múltját és jelenét: a vulkánok egykor dühöngő világát, a később megszelídült táj harmóniáját; a tihanyi emberek és a természet évszázados együttélését, s ennek emblematikus kultúráját: a levendula-termesztést.

A Levendula Ház Látogatóközpont a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság látogatóközpontja, mely egyben a Bakony-Balaton Geopark keleti kapuja és a Tihanyi-félsziget Vulkáni Képződményei Európa Diplomás terület látogatóközpontjának szerepét is betölti.

^0629A55FE84DF27C14D4F2AEEC50FB30635DD73B7477316768^pimgpsh_fullsize_distrA kiállításon mindenképp érdemes megnézni a közel 20 perces rövidfilm összeállítást, mely lélegzetelállítóan szép, díjnyertes természetfotókkal mutatja be a négy évszakos természeti csodákat, melyek a gyermekek és a szülők számára is elérhetőek.

Időszaki kiállításként pedig Löveyné Végh Amália természetszobrász kiállítását tekinthetik meg az érdeklődők a Levendula Házban. Így fogalmaz az alkotó: “A természet sokszínű és csodás formákat produkál. Ez késztetett arra, hogy ezeket gyűjtsem és belőlük színük és jellegzetes formájuk szerint térbeli formációkat készítsek. A természet közelsége és annak szépségei új szemléletet hoztak a mindennapjaimba”.

A kirándulások, természetjárások során tudunk rácsodálkozni igazán a bennünket körülvevő apró csodákra, tisztelni a hegyet, megismerni az élővilágot, erre számtalan gyönyörű helyet találunk a Balaton-felvidéken. A programok megtervezéséhez feltétlenül ajánlom a Balaton-felvidéki Nemzeti Park weboldalát, akár Salföld majorba, akár hegyre  – Hegyestűre , akár a Tapolcai tavas barlangba szeretnének menni.