Szexuális felvilágosítás: mikor, mennyit, hogyan mondj a gyereknek?

Előbb-utóbb szembesül a zavarba ejtő kérdésekkel a szülő.

Nem sokáig lehet elodázni azt a sarkalatos kérdést, hogy hogyan születik a kisbaba. A méhecskés és virágos mesék és álmagyarázatok ideje lejárt. Ha a gyereknek kistestvére születik, lát valamit a tévében, ne adj’ isten rányit a szüleire, akkor a korrekt és őszinte szexuális felvilágosítás az egyetlen út.

Nem mindegy azonban, hogy milyen korban mennyire mélyen megy bele a szülő a magyarázatokba. Mire az iskola elkezdi a felvilágosítást, a legtöbb gyerek innen-onnan, akár bizonytalan forrásokból származó félinformációkkal és tévedésekkel rendelkezik.

Kényes téma, de kár halogatni

Nem lehet minden tartalmat megszűrni, és a nemiséggel, szerelemmel és szeretkezéssel kapcsolatos jelenetek bárhol a médiában szembejöhetnek a gyerekkel. Ilyenkor a legtöbb szülő kínosan érzi magát, ha a szexről kell beszélnie a gyerekének, és nem lehet a gyerek olyan korban, amikor ez könnyű lenne.

Minden kor más módszert igényel

A gyerekek otthon, saját szüleiket látva találkoznak először a konkrét férfi-női viszonnyal és intimitással, majd az oviban a papás-mamás játékok során. Ilyen korban elsősorban a gyerek igénye és érdeklődése szabja meg azt, hogy mit mondjon a felnőtt, de egy óvodáskorú kisgyereknek bőven elegendő lehet annyi is, hogy apa és anya azért bújnak össze, mert szeretik egymást.

A teljes cikk a femina.hu oldalán olvasható, a folytatásért kattints IDE.