5 otthoni családi program a téli szünetre

December elejétől már alig várjuk, hogy az egész család otthon legyen, hogy végre együtt lehessünk, ünnepeljünk, és kipihenjük a mögöttünk álló esztendőt. Most ötleteket adunk, mit csinálhat otthon a család két ünnep között, ha nincs kedve kimozdulni a téli szünet alatt.

„Játszunk most együtt, amíg csak lehet…”

A két ünnep közötti időszak a pihenésről és a családi együttlétről szól. Ha egyébként ritkán kerül sor közös játékra, ezek az esték pont megfelelőek erre. Keressünk olyan társas- vagy kártyajátékot, amit az egész család együtt tud játszani. Ha nagyon eltérő a korosztály, játszhatunk több csapatban, vagy akár különböző játékokat is egymásután. A közös játék szerepe nagyon fontos, életre szóló emlékeket hagy a gyerekekben, megtanítja őket a szabályok betartására és veszíteni tudás képességére is. Ha elég vállalkozó szellemű a família, akkor készíthetünk közös családi társast egy nagy kartonlapra. Nagyon jó szórakozás közösen kitalálni a szabályokat, megrajzolni a játékmezőt, és feladatokat kreálni. Ha még sincs kedvünk ehhez, akkor válogathatunk az interneten ingyenesen letölthető társasjátéksablonok közül. Akármelyik játék mellett döntünk, jól választunk, hiszen felnőttként túlléptünk az ünnepi evés-tévézés-henyélés háromszögén, és maradandó élményt ajándékoztunk gyermekeinknek.

Családi nosztalgiaest

Elég néhány régi családi fényképalbum, hogy megfűszerezze a téli szünidő valamelyik estéjét. Keressük elő a szekrény alján dobozokban porosodó fotókat és albumokat! Mutassuk meg a gyerekeknek, milyenek voltunk mi az ő korukban, meséljünk arról, hogy mi foglalkoztatott minket akkor leginkább, hogy zajlottak gyerekkorunk karácsonyai. Ez a gyerekek számára is nagy élvezet, hiszen sok rokonukat talán csak képről ismerhetik meg, a saját magukat apró talpú babaként ábrázoló fotókra pedig nagy örömmel csodálkoznak rá. Beszélhetünk arról, ki mire emlékszik a néhány évvel ezelőtti karácsonyokról. A nosztalgiaesthez összeszedhetünk régi „kincseket”: játékokat, rajzokat, leveleket, amik pillanatok alatt a múltba repítenek bennünket. Ha pedig úgy tartja kedvünk, akár a saját családfánkat is elkészíthetjük kivágott fotókból, montázsszerűen összerakva.

Betűről betűre

A karácsonyfa alá mindig kerül könyv. Kicsiknek vastag kartonlapos, nagyobbaknak sok képes, kamaszoknak izgalmas történetes. A téli szünetben végre van idő a könyvlapozgatásra és olvasásra. A család az olvasás megismertetése és megszerettetése szempontjából az első, megalapozó és motiváló közeg, a szülői tudatosság, a szülői példa egy életre szólóan meghatározó tényező. Ha a gyermekünk látja, hogy mi is szívesen töltünk időt az olvasással, neki is nagyobb kedve lesz ehhez. Használjuk ki az év végi napokat, osszuk meg egymással kedvenc elbeszéléseinket, történeteinket. Tartsunk mesedélutánokat, amikor a felnőttek könyvből, a gyerekek pedig a képeket nézve fejből mesélnek egymásnak.

Karácsonyi mozi-délutánok

A téli szünetben mindent szabad, amit egyébként nem, így picivel több tévénézés is megengedett. Ha a família kedveli a jó mozikat, akkor igyekezzünk olyan családi filmeket választani, amit kicsik és nagyok egyaránt élvezhetnek. Jó megoldás lehet az is, ha minden nap más a műsorfelelős. De még jobb, ha vannak a család életét megörökítő videó felvételek (nyaralás, esküvő, születésnap), amelyeket az évnek ebben az ünnepi időszakában különösen jó érzés visszanézni. Ha még kicsik a gyerekek, akkor vegyük elő gyermekkorunk diavetítőjét, és vetítsük otthonunk falára rég nem látott, nagy kedvenceinket.

Osszuk meg az ünnep örömét

Minden családban van olyan rokon, ismerős vagy barát, aki egyedül tölti az ünnepeket. Szerezzünk örömet, és osszuk meg az ünnep meghitt pillanatait velük! Természetesen lehetetlen mindenkit elhívni, de összeállíthatunk egy listát azokról, akiknek a legnagyobb szükségük van társaságra. Jónak lenni jó, hangzik a régóta szajkózott mondat, de ebben az időszakban ez az állítás többszörösen is érvényes. Megosztani az örömünket, a családi ünnep perceit a legnagyobb ajándék, amit valakinek adhatunk. Ráadásul jó példát mutathatunk a gyerekeinknek is, akik ebből a gesztusból önzetlenséget, toleranciát és sokszínűséget tanulhatnak. Ha nincs is lehetőségünk pont az ünnep napjaira elhívni a rászoruló rokonokat, a két ünnep között is az otthonunkba invitálhatunk egy-egy rég nem látott barátot-ismerőst.

Forrás: a Családháló oldala.