A legbiztosabb módszer a gyermeki szorongás megelőzésére

Ausztrál kutatók úgy találták, hogy azok az óvodások, akiket szüleik ésszerű keretek között kockázatvállalásra buzdítanak, kevésbé szenvednek szorongásos tünetektől, mint azok, akiket a széltől is óvnak.

A Macquaire Egyetem munkatársai 312 ausztrál és holland családot vontak be a kutatásukba. Arra voltak kíváncsiak, van-e összefüggés a kockázatvállalásra buzdító szülői hozzáállás és a gyermeki szorongás mértéke között – írta a csaladinet.hu.

Vizsgálatukban úgy találták, hogy az átlagosnál jóval ritkábban szoronganak azok a gyerekek, akiknek a szülei engedik, hogy kipróbálják magukat és a határaikat feszegessék.

Önbizalomépítő

Ezek a szülők nem csak a szabad játékot, a sok mozgást és az időnkénti ijedtséget engedik meg a gyerekeiknek, hanem attól sem riadnak vissza, hogy a kicsi időnként megtapasztalja, milyen érzés veszíteni – ez valami olyasmi, amitől ma a legtöbben óvják a kisgyermeket, attól való félelmükben, hogy lerombolja az önbizalmukat, pedig úgy tűnik, pont az ellenkezője igaz.

“A 4-17 év közötti ausztrál gyermekek és fiatalok hét százaléka szenved szorongásos zavaroktól. Meg kell tanulnunk segíteni az érintett családoknak, hogy ez a szám csökkenhessen. Azt már korábbi kutatások is kimutatták, hogy a gyermekkori kockázatvállalás segíti az értelmi, az érzelmi és a szociális fejlődést, de a mi vizsgálatunk az első, amely szerint a szorongás enyhítésére is megfelelő ez a módszer”, mondta el a tanulmány társszerzője, Jennie Hudson.

“A szülők nagy eséllyel előzhetik meg az ilyen jellegű panaszok kialakulását azáltal, hogy finoman terelgetik gyermekeiket önmaguk kipróbálása és a határaik megismerése irányába“, vélekedett Hudson.

A teljes cikk a csaladinet.hu oldalon olvasható.