Elstartolt a téli szünet 2: Filmötletek zord napokra

Megesik, hogy az időjárás nem kedvez a téli szünetre már hónapok óta áhítozó gyerekeknek. Olyan is előfordul, hogy egy társashoz nem vagyunk elegen, a tévében pedig több a reklám, mint a film/mese, ráadásul mindet láttuk már tavaly is. Összegyűjtöttünk öt családi mozit, amit érdemes közösen (újra)nézni a takaró alól.

1. A tenger dala

tengerdala2Tomm Moore lenyűgöző képi világú, megható története 2014-ben látott napvilágot és azóta is söpri be a rangosabbnál rangosabb díjakat. A mese Benről és kishúgáról, Saoirse-ről szól, aki az utolsó fókatündér. A két testvér kalandos útra indul egy ősi legenda nyomában, hogy hazatérhessenek tengerparti otthonukba. A film az ír folklórból merített inspirációt: a mitológiai selkiek a tengerben fókaként élnek, de a szárazföldön emberré válnak.

1. Lottózsonglőrök

Ritka az igazán kacagtató, derűt és csintalan humort tartalmazó, színvonalas vígjáték, de a Lottózsonglőrök épp ilyen. Egy apró, mindössze ötvenkét lelket számláló, dél-írországi falu történetének legnagyobb eseménye következik be egy borongós szombat estén. A magányosan éldegélő Ned Devine megnyeri a lottósorsolás főnyereményét, több lottomint hét millió fontot. Ned azonban nem éli túl a nyeremény okozta örömöt, ráadásul rokona nem lévén a nagy pénz is veszni látszik, mert ebben az esetben a lottótársaság senkinek sem fizeti ki a hatalmas összeget. Jackie és Michael a két öreg barát, akik megtalálják a boldogságba belehalt nyertest úgy döntenek, hogy nem hagyják a nagy lehetőséget odaveszni. Ahhoz azonban, hogy tervük sikerülhessen, az akcióba az egész falut be kell vonniuk.

1. Jég veled

jegveled1Nincs karácsony a szeretett jamaicai bobcsapat nélkül! A valós történeten alapuló Jég veled című filmben négy mindenre elszánt jamaicai sportoló úgy dönt, hogy a négyes bobban indulnak a téli olimpián, Calgaryban. Semmi nem állhat az útjukba, nem ismernek lehetetlent és szereznek maguknak egy amerikai edzőt. Irv azonban egy cseppet sem boldog, amikor kiderül, hogy négy teljesen kezdő atlétával áll szemben, ám rájön, itt a soha vissza nem térő nagy lehetőség: bebizonyíthatja ország-világ előtt, mire is képes ő valójában. Az ötük előtt álló út ugyan rögös egy picit, de elszántságban, kitartásban és lelkesedésben nincs hiány. Az álom valóra válik.

1. A hercegnő és a kobold

A Gémes József rendezte magyar-angol-japán rajzfilm örök klasszikus két gyermekhőse, Angelica hercegnő és Kófic, a bányászfiú felfedezik a föld alatt élő gonosz teremtmények, a koboldok birodalmát, és kihallgatják tervüket. kobold1A koboldok bosszút akarnak állni a fényembereken (így nevezik ők a földön élőket), mivel azok a régi időkben a föld alá kényszerítették őket, s mert nem voltak hajlandók betartani a törvényeket, nem segítettek egymáson, s egyáltalán nem voltak barátságosak, ahogy ez egyébként a mesék igazsága szerint elvárható az emberi lényektől. Természetesen senki sem hiszi el a két gyermeknek a szellemek létezését, pedig a kobold Varangy király már készíti seregét.

1. Legyetek jók, ha tudtok

A Duna TV szentesti műsorfolyamában is szerepel idén a legendás alkotás, a Néri Szent Fülöpről és a Cirifischio névre hallgató „zsivány egyesről” szóló olasz film. A Legyetek jók, ha tudtok a nagyravágyás és az alázat, a kísértés és a becsület, a kiszolgáltatottság és a végtelen szeretet összefonódásának filmje. legyetekjokA Napoleon Boulevard széles körben ismertté vált filmzene-feldolgozását pedig minden gyerkőc tudja, a filmet végignézve arra is rájöhetnek, miről is szól a dal eredeti verziója (Vanitá di vanitá).

A cikk a port.hu filmismertetőinek felhasználásával készült.