Reggeli indulás – őrület nélkül

Az iskolába, óvodába indulás is lehet viszonylag kellemes, de legalábbis zökkenőmentes reggeli tevékenység, ha szülőként nem hagyjuk kicsúszni az irányítást a kezünk közül. A Huffington Post brit kiadása azt szedte össze, hogy a stresszes reggeli rohanást miként lehet élvezhető napi teendővé tenni.

Az „ezerszer mondtam már” kezdetű, reggelente tucatjával felhangzó mondatok, eszeveszett rohanás, folyamatos elkésés érzése helyett lehet dalolászva, együtt szökdécselve is iskolába, munkába indulni – állítja a Huffington Post brit kiadásának nyilatkozva Liat Hughes Joshi, aki a szigetországban jól ismert gyermeknevelési könyv szerzője.

Először is azt ajánlja, reggel – bármennyire is lecsöndesíti a gyermekeket – sose kapcsoljuk be a tévét vagy a számítógépet. A fiatalok zombivá válnak, a szülői szavakat nem hallják meg, de a reggelijüket sem rágcsálják el, helyette folyamatosan a képernyőt figyelik teljes átéléssel. Biztos út vezet tehát az elcsúszáshoz és a rohanáshoz. Reggeli mozizás nélkül pedig nem kell a gép kikapcsolásáért hosszú percekig győzködni a lelkes közönséget.

Keljünk fel időben! Bármennyire is jó az az extra 5-10 perc reggel az ágyban, szülőként egyszerűen muszáj időben kelni, hogy a gyermekek ébresztéséig minden készen álljon. Éppen ezért a szerző azt tanácsolja, amit csak lehet, már készítsünk elő este, éjszaka. A ruhákat, az uzsonna egy részét, az iskolai felszereléseket (a táska bepakolásától az edzésre szánt felszerelésig), hogy mindezekre reggel már ne kelljen időt és energiát fordítani.

Kis emlékeztető fecnikkel, post-itokkal megakadályozható, hogy valami otthon maradjon, amit pedig magunkkal kellett volna vinnünk. Egyszerűen ki kell írni mondjuk a hűtőre, vagy a bejárati ajtóra azokat a dolgokat, amik nem a mindennapos feladatokhoz tartoznak, így nagyobb valószínűséggel maradnak otthon, mint mondjuk az iskolatáska. Az sem rossz stratégia, ha a lakás-, vagy kocsikulcs mellé kerülnek a kisebb tárgyak, vagy figyelmeztető írások – így biztosan vetünk rájuk egy pillantást indulás előtt.

Első a reggeli! Azt kövesse csak az öltözködés. Az sem nagy öröm, ha a pizsamára rácsorog a reggeli kakaó, de még mindig jobb, mintha péntek reggel az utolsó, még tiszta póló lesz pecsétes percekkel az indulás előtt. Érdemes magunknál vagy a kocsiban tartanunk egy adag nedves törlőkendőt, ami a cipő gyors letörlésétől, az utolsó falatok kabátujjon landoló darabkájáig sok apró koszt képes eltüntetni. A reggeli fogmosást is érdemes még pizsamában kipipálni, mert valahogy a fogkrém is másként tapad kora reggel, mint máskor.

Vonjuk be a fiatalokat is. Ha a gyermekek is tisztában vannak a reggeli teendőkkel, könnyebben képesek időre elkészülni. Jó ötletnek tűnik egy csörgőóra felszerelése a konyhában, ami az indulás idejét jelzi. Ha ez minden nap megszólal, a fiatalok is pontosan tudják majd, hogy irány az előszoba, fel kell venni a cipőt, kabátot – nem kell a szülőnek papagáj módjára ismételgetni, hogy itt az idő, hiszen a kicsik is pontosan tudják, hogy ez következik most.

Osszuk ki a feladatokat. Egy-egy felszerelés összepakolását, „felügyeletét” rá lehet bízni a gyermekre is. Ha már elég nagy a gyerkőc, például az edzőcucc kezelése (az összepakolástól az elvitelig) lehet az ő feladata és felelőssége. Ez nem csak nyűg, akár motiváció is lehet a reggeli hajrában, pláne, ha a szülő olykor meg is dicséri érte a gyermeket. A negatív visszacsatolást, szidást érdemes minimálisra csökkenteni, a pozitív megerősítést pedig maximumra emelni.

A búcsúzásra mindig legyen idő. Bármennyire is igyekezzünk reggelente, lehetőleg a rohanásból a gyermekek ne érezzenek semmit. Nem kell állandóan a fejükhöz vágni, hogy már megint miattuk késünk el a munkából, vagy az oktatási intézményből, hiszen az jórészt a szülő hibája: már megint nem ébresztette fel időben a gyermekeket. Bárhogy is alakuljon a reggel, a szakértők azt ajánlják, az elválás előtti pár tíz másodperc legyen valóban meghitt. Néhány pillanatra el lehet feledkezni az előttünk tornyosuló feladatokról, az egész napi munkáról, a gyorsan lenyelt reggeliről. 20-30 másodpercen már nem múlik semmi. Egy ölelés, pár szó, két nem rohanva, a levegőbe cuppanó puszi sokat tud dobni még a legszürkébb reggelen is.

Forrás: család.hu