"Természet élménye a Balaton-felvidéki Nemzeti Parkban

Balaton-felvidéki Nemzeti Park ökoturisztikai kínálata

P1190044A Balaton-felvidéki Nemzeti Park a Balaton északi partján, Tihanytól a Kis-Balatonig, 1–15 km szélességű sávban húzódik. Az erdők, rétek és lápok mozaikjában páratlanul gazdag növény- és állatvilág él. A nemzeti park kultúrtörténeti értékeit tekintve szabadtéri múzeumhoz hasonlatos, igazi pannon táj, páratlan tájképi adottságokkal, történelmi emlékekkel. Jellegzetes élettelen természeti értékei közé sorolhatjuk a Tapolcai-medence tanúhegyeit, a Káli-medence kőtengereit és az Európa Diplomával kitüntetett Tihanyi-félsziget forráskúpjait. A Ramsari Egyezmény oltalma alatt álló Kis-Balaton madárvilága pedig európai hírű. Talán sokak számára meglepő, hogy a Balaton is ugyanezt az oltalmat élvezi ősztől tavaszig.

P1190085A tihanyi Levendula Ház Látogatóközpont minden korosztály számára élményt nyújtó módon mutatja be a Tihanyi-félszigetet,a megszelídült vulkánok földjét. Monoszlónál a Hegyestűn sétálhatnak az egykori vulkán belsejében. Megújult játszótér várja a kicsiket Salföldön a Majorban, ahol magyar háziállatokkal ismerkedhetnek. A kalandozni vágyókat várja Balatonederics közelében a Csodabogyós-barlang földalatti rejtett cseppkővilága.

A Tapoca város alatt helyezkedik el a kristálytiszta vízű Tavasbarlang, ahol esőben vagy épp forróságban is kellemes 20 C fokos csónakos túrát tehetnek a látogatók. A közel egy órás program során megismerkedhetnek a több mint 100 éve feltárt barlang kőzettömegét alkotó mészkő és márga rétegekkel. A figyelemes “hajósok” a kacskaringós járatokban a vízben fedezhetik fel a tavasbarlang élővilágának közismert és legfeltűnőbb képviselőjét, a fürge csellét, egy apró halacskát, amelyet a tapolcaiak csetrinek hívnak.

A Balaton-felvidék vízimalmaiból a felújított Kotsy-vízimalom lisztporos emlékekkel várja az érdeklődőket.

Kis-Balaton madárparadicsomát szakvezetett túrán nézheti meg. Fekete István nyomdokában járhat a Diás-szigeten.

Az ország legnagyobb bivaly bemutatóhelye Kápolnapusztán található.

Kitekintés a  Bakony vadregényes tájaira, ajánljuk a bakonybéli Pannon Csillagdát, ahol „A csillagok birodalma” című filmben hazánk csillagfényes tájképei is feltűnnek.

14 látogatóhely, 9 tanösvény, több mint 100 túra és rendezvény, 3 erdei iskola program, valamint táborok mind az itt fellelhető természeti és kultúrtörténeti értékek varázslatos világának értő és egyben szerető megismerésében segítenek.

A – www.bfnp.hu honlapon a nemzeti park területének ismertetése mellett látogatóhelyeinkről, szálláshelyeinkről, tanösvényeinkről és a túrázási lehetőségekről nyújtunk tájékoztatást.

A nemzeti park imázsfilmje invitálja a látogatókat a természeti értékeket bemutató látogatóhelyekre.