Új kórokozókat terjeszthetnek a hazai kullancsok

A Magyar Kullancsszövetség elnöke, Dr. Kapiller Zoltán arról is beszélt az InfoRádióban, hogy a kiszedett kullancsot nem szabad rögtön elpusztítani, illetve hogy ezek az állatok óriási járványtani erőt jelentenek.

Kullancs egy fűszálon (forrás: Wikipédia/Lamiot)

Dr. Kapiller Zoltán, a Magyar Kullancsszövetség elnöke elmondta, hogy eddig a fertőző kullancsok 98%-a Lyme-kór valamelyik bacilusát terjeszti emberre vagy állatra.

“Sajnálatos módon újabb három Borrelia baktériumfaj jelent meg hazánkban, és ezek is nagy terjedésnek indultak. Így már nyolc olyan kórokozó van, ami a Lyme-kór valamelyik formáját terjesztik, illetve ha együttesen fertőznek egy beteget, akkor kombinált fertőzési formát tudnak okozni”.

Ezernyi fertőző utód

Kapiller Zoltán szerint a kullancsok járványtani egyszerűségükkel hatalmas járványtani erőt képviselnek.

“Egy fertőző kullancsmama két-három hét leforgása alatt a vérszívást követően két-három ezer fertőző petét szül, és abból közel ennyi kullancsgyerek lesz, így érthető már az járványtani potenciál, ami a kullancsokban van. Ez azt jelenti, hogy egy fertőző kullancs egy egész kert vagy egy park fertőző utódokkal való benépesítését meg tudja oldani“.

Lyme-teszt otthon

Nagyon fontos, hogy nem szabad az eltávolított állatot megsemmisíteni. Otthon le kell tesztelni a kullancsot a patikákból beszerezhető kullancsteszttel, hogy volt-e benne Lyme-kór bacilus – emelte ki Kapiller Zoltán.

A négy Magyarországon eddig létező Lyme-kór bacilusfajtát mind kimutatja a teszt, de reménykedhetünk abban, hogy rövid időn belül ezek az új kórokozók is belekerülnek a gyorstesztbe.

A teljes cikk az InfoRádió hírportálján olvasható.