Ezért fontos, hogy az apa is részt vegyen a gyermeknevelésben, és ne csak “besegítsen” – Mi a modern apák feladata?

Mi az apák szerepe a gyereknevelésben? Milyenek a mai apák és hogyan vehetnének részt még jobban a gyermekeik életében? Hogyan állnak a munkáltatók a családos apákhoz és anyákhoz? Kutatási eredmények, meglepő tények az Apa is csak egy van konferencián – tudósít a szuloklapja.hu.

A Három Királyfi, Három Királylány Mozgalom “Apa (is) csak egy van!” hétfői rendezvényén az apák családi szerepének fontosságáról és a modern apákról beszélt egyebek közt Novák Katalin, az Emberi Erőforrások Minisztériumának (Emmi) ifjúság- és családügyekért is felelős államtitkára.

Az apákat is támogatja az állam
Mint elmondta, az apák számára is komoly kihívás a munka és a családi élet összeegyeztetése csakúgy, mint az anyáknak, és a kormány számukra ugyanúgy biztosítja is a támogatásokat és kedvezményeket, ahogy az anyáknak. Novák Katalin szerint a magyar társadalomban egyre inkább kezd “trendivé” válni az apaság, így például az a “ciki”, ha egy óvodai vagy iskolai szülői értekezleten nem vesz részt az apa is.

Változnia kell az apaszerepnek – Novák Katalin, az Emmi államtitkára

A fiatal férfiak részt akarnak venni a gyereknevelésben
Ismertetése szerint a kormányzati ifjúságkutatás és a Három királyfi mozgalom egy másik kutatása is azt igazolta vissza, hogy a magyar fiatalok családban, házasságban képzelik el az életüket és gyermekeket szeretnének nevelni. A megkérdezett fiatalemberek pedig a családban “jelen lévő” apák szeretnének lenni – mondta, hozzátéve: sokszor éppen azért halasztják el a gyerekvállalást a fiatalok, hogy a maguk által magasra tett mércének, vállalásoknak megfeleljenek.

A családalapításhoz fontos a stabil párkapcsolat
A fiatalok akkor mernek életre szóló döntéseket hozni és elköteleződni, családot alapítani, gyerekeket vállalni, ha biztonságban érzik magukat, ennek az egyik legfontosabb alapja – az anyagiak mellette – a stabil párkapcsolat, amire lehet építeni – mondta.

Az apaság problémái: Napi 4 perc jut a gyerekre, de 6 óra a tévézésre, számítógépezésre?
Novák Katalin a családok májusi, budapesti nemzetközi világtalálkozóján elhangzott egyik előadásból idézett adatokat, amelyek szerint egy kétszülős családban élő tízéves fiúval az apja hetente 30 percet beszélget, ugyanakkor 44 órát tölt televízió vagy számítógép előtt!

Fontos, hogy az apa foglalkozzon a gyerekkel!
Nagyon nem mindegy, hogy az apák mennyire vannak jelen a gyerekek életében, mert más viselkedési mintát követnek azok a fiatalok, akikkel többet foglalkoznak, mint azok, akikkel kevesebbet – tette hozzá.

A cikk folytatása a szuloklapja.hu oldalon olvasható.

• ügyvezető

Vargacz Alexandra

sportszervező menedzser, online marketing szakember, a Felelős Szülők Iskolája ügyvezetője