A rutin hozzásegíthet a családi boldogsághoz

Egy vagy több kisgyerek és a számtalan más kötelezettség mellett könnyű abba a hibába esni, hogy egyik napról a másikra élünk, egyik feladatból a másikba kapunk. A megoldás gyakran a jól kidolgozott rutinban rejlik.

Kutatások szerint a rendszeresen, ugyanúgy ismétlődő tevékenységek, rutinok, illetve a családi szokások és hagyományok nagyon jót tesznek a párkapcsolatnak, magabiztosabbá teszik a szülőket, sőt még a gyermekek fejlődésére, nyelvi és szociális képességeikre, és a szüleikkel való érzelmi kötődésre is jó hatással vannak – írta a Mother.ly internetes oldal cikke alapján a Babaszoba. Lássuk, miért és hogyan érdemes nektek is bevezetni a rutinokat!

A rutin csökkenti a stresszt

Az ismétlődő, kiszámítható tevékenységek csökkentik a stresszt és a szorongást, megnyugtatnak – felnőtteket és gyerekeket egyaránt -, ráadásul segítenek jobban alkalmazkodni a szokatlan, ismeretlen vagy megterhelőbb körülményekhez. Például, ha van egy jól bejáratott esti rutinunk, akkor ennek követése még egy idegen helyen is segíthet a kisgyereknek elaludni. A kisebb-nagyobb szokások megtartása olyan nehéz helyzeteken is átsegíthetik a családot, mint egy kórházi tartózkodás, az anyagi gondok vagy a válás.

A családi rituálék erősítik az összetartozás és kötődés érzését

A rendszeresen ismétlődő tevékenységek hatása még erősebb lehet az érzelmek segítségével: egy vicces családi üdvözlő tánc, egy dalocska, a titkos jelszavak, vagy éppen egy-egy apró kacsintás extra jelentéssel ruházza fel még a legegyszerűbb, legridegebb rutint is. Ez pedig erősíti az összetartozás érzését, azt, hogy egy család vagyunk. Ezek a szokások akár generációkon keresztül öröklődhetnek, és felnőttként is a legszebb, legjelentőségteljesebb emlékeink közé tartozhatnak.