Így lesz a családból szupercsapat

A szülőknek többnyire a munka világából, a gyerekeknek jó esetben iskolai közösségeikből, sportegyesületeikből lehet ismerős a csapatépítés fogalma. Most igyekszünk tippeket adni arra, milyen szabadidős programokkal lehet a családból a legütősebb szupercsapatot kovácsolni.

Mint minden jó csapatban, a családban is fontos szempont, hogy a közösség érdekeit és céljait az egyén érdekeivel és céljaival össze tudjuk hangolni, és különböző személyiségekből fakadó egyedi értékek, jellemvonások teret nyerjenek. Tehát ha például van egy „gépezős” kamaszfiunk, egy lovaglásért vagy színezésért lelkesedő kislányunk, egy hullafáradt, de egyébként barkácsolós kedvű apukánk és egy túlpörgésre hajlamos, viszont hihetetlenül kreatív anyukánk, a kihívás máris adott (a jelzők és érdeklődési körök tetszőlegesen behelyettesíthetők). A legjobb csapatépítő programok ezért mindig aktivitásra épülnek. Ne riadjanak meg azok sem, akik nem feltétlenül sportos életmódot követnek: az aktivitás lényege, hogy mindenki azt teszi bele a dologba, amit csak ő tud igazán. A támogató és elfogadó attitűd pedig sehol sem természetesebb, mint a családban. (Természetesen a kevésbé aktív, befogadó programoknak is helye van, a színház- vagy koncertlátogatás, a mozi vagy a múzeumlátogatás sem ördögtől való: most azonban elsősorban a tettek mezején kutakodunk.)

Az alábbiakban olyan programötleteket sorakoztatunk fel, melyek együttműködésre sarkallják a családtagokat, felemelő élményeket és óriási kacagásokat tartogatnak, és erősítik az összetartozás érzését, szorosabbra fonják a láthatatlan kötelékeket. Fontos, hogy ezek az együtt töltött pillanatok, közösen átélt programok nem helyettesítik, hanem kiegészítik a családi szupercsapat-mivolthoz elengedhetetlen együttműködő kommunikációt, nyílt őszinteséget és elfogadó figyelmet!

1. Közösen végzett, de mindenkinek új mozgásforma. Trambulinpark. Vízifoci vagy életnagyságú csocsóasztal. Nevezés családi futóversenyre, váltóra, akadályfutásra – hirtelen felindulásból. Bobpálya. Lovaglás. Kalandpark. Falmászás, sőt, via ferrata! Kirándulás egy addig meg nem látogatott városban, hegyen, erdei ösvényen, bringaúton. Agility. Íjászat. Anya-lánya páros jóga. Apa-anya páros jóga J A végtelenségig sorolhatnánk a példákat, a lényeg ugyanaz: olyan minden családtag számára – a maga szintjén ugyan, de – végezhető mozgásformát válasszunk, amely elérhető, belefér a költségvetésbe, és a családból még senki nem próbálta! Az újdonság élménye így mindenkiben összefonódik az összetartozással kapcsolatos emlékekkel, így pedig felfrissíti a családi kapcsolatok rutinná váló mindennapjait.

1. Közös kihívás szokatlan helyzetben. Geoládázás. Szabadulószobák armadája. Kincskeresés. Társasjáték-központok meglátogatása, kooperáción alapuló játékok kipróbálása. Házi fotókiállítás megalkotása. Családfakutatás. Közös színjátszás, dramatikus játékok, „Beugró”. Ability Park. Láthatatlan kiállítás. Más kultúrák konyhájának kipróbálása – természetesen otthon, főzés közben! Garázsvásár, bolhapiac. És ide tartozik a közös alkotás, barkácsolás; szobák felújítása/újrafestése, dekorálása, kerti bútor vagy növényláda készítése autógumiból vagy raklapból, madáretető, kutyaház, bunker építése… bármi, ami többszemélyes feladat, tervezést, együttműködést és felelősségvállalást igényel, a cél pedig mindenki számára motiváló.

1. Közös önkéntesség, jótékonyság. Sütés-főzés, szendvicskészítés, kínálás, adás: az otthon közösen készített finomságokkal aztán meglepetést szerezhetünk az osztálytársaknak, barátoknak, szomszédoknak és kollégáknak. Fa- vagy virágültetés. Segítség a szomszédnak gyümölcsszedésben, lomtalanításban, kerékcserében. Kórház- vagy idősotthon-látogatás, temetőkert gondozása, avarsöprés vagy hólapátolás nemcsak a mi portánk előtt, lépcsőház-takarítás, szelektív kukák készítése és használata, ruha csere-bere, véradás, bármilyen önkéntes tevékenység, melyre a környezetünkben lehetőség adódik.

1. Közös éneklés, közös tánc. Mert csak. Mindig. Akkor is, ha a botfülek és a repedtfazék hangok generációk óta öröklődnek. Akkor is, ha vékonyak a falak. Akkor is, ha Rihannát és Máté Pétert nehéz összeegyeztetni. Akkor is, ha fáj, ha jó, ha ciki, ha nem, ha kocsiban, ha nappaliban: mindig és mindenkor. Higgyétek el, ez mindig bejön.

A kép forrása itt.