Fővárosi Gyógytestnevelési Hét

A Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat az előző év hagyományait kibővítve Nyílt Hetet tart a fővárosi kerületek iskoláiban. A rendezvény célja, hogy felhívja a szülők, pedagógusok, orvosok, védőnők figyelmét a gyógytestnevelés fontosságára, bemutassa, hogy milyen lehetőségek rejlenek a gyógytestnevelés órák mozgásanyagában. Gyógytestnevelő szakemberek közvetlenül válaszolnak az érdeklődők kérdéseire.

A jóléti társadalmakat fenyegető egyik veszélyt a mozgásszervi problémák jelentik. Korra, nemre való tekintet nélkül a lakosság mintegy 70-80 %-a szenved valamilyen mozgásszervi problémától. A gyermekeknél 40%-ban mutatható ki mozgásszervi elváltozás.

Ennek a hétnek kiemelt témája a leggyakoribb mozgásszervi elváltozás, a scoliozis.

A gerinc oldalirányú elgörbülését nevezzük scoliosisnak (gerincferdülésnek).  A kiváltó okok nagyobb része ismeretlen, kisebb része fejlődési rendellenesség, anyagcserezavar, izomsorvadás, helytelen testtartás következménye.

A testtartás megváltozása – főleg alsó tagozatos korosztálynál – nem tudatos. Éppen ezért fontos, hogy a szülök, tanítók, pedagógusok mihamarabb észrevegyék a gyermek helytelen testtartását.

Önmagában a pihenés is fokozhatja a gerinc ferdülését.

Mivel a gerinc ferdülése akadályozza az izmok normális feszítését, lazítását, ezért rendkívül fontos a korrekció, a helyes állás, ülés, járás megtanítása, tudatosítása, önellenőrzése.

Gyógytestneveléssel, speciális mozgásanyaggal sokat javíthatunk az állapoton.

A részletes program, az alábbi oldalon tekinthető meg: http://fpsz.hu/a-gyogytestneveles-hete-2017-marcius/