Így változtatja meg a gyerekek agyát a szeretet

ct

Így változtatja meg a gyerekek agyát a szeretet

Az érzelmi bántalmazás és elhanyagolás rendkívül súlyos hosszú távú következményekkel jár együtt: befolyásolja az agyműködést és a kognitív fejlődést, ráadásul ezt egyértelműen meg is mutatják a kisgyerekek agyáról készült felvételek.

“A súlyos érzelmi elhanyagolás és bántalmazás hatására a gyermekek agya nemcsak kisebb lesz, de a struktúrája is megváltozik, ami fejlődési zavarokat, a kognitív képességekben való lemaradást és memóriaproblémákat is okoz” – idézte a  Babaszoba Bruce Perry professzort, a texasi gyermekkórház pszichiátriai részlegének vezetőjét, aki egy tanulmányban két, azonos életkorú gyermek agyát is megmutatta CT felvételen.

Más méret, más felépítés

A bal oldalon egy egészséges, boldog családi környezetben felnövő hároméves agya látható, míg a jobb oldalon egy olyan kisgyereké, akit súlyosan elhanyagolnak. Az agyában, melynek mérete is elmarad az egészséges gyerekétől, olyan elváltozások figyelhetőek meg, mint az idős, demenciában szenvedő embereknél.”

Egyértelműen látható a különbség a szeretettel nevelt és az elhanyagolt kicsik agya között

Azt eddig is tudtuk, hogy az elhanyagolás és érzelmi bántalmazás rendkívül súlyos fizikai következményekkel, akár halállal is együtt járhat, de a kognitív hatásokkal kevesebbet foglalkoznak a szakemberek. Dr. Perry szerint az elhanyagolt, bántalmazott gyerekek nehezebben alakítanak ki egészséges kapcsolatokat, előfordulhat, hogy túlzottan is függővé válnak, vagy éppen teljesen elmagányosodnak.

A stressz is ártalmas

Egy másik kutatásból pedig az derült ki, hogy a poszttraumás stressz zavarban szenvedő gyermekek agyát vizsgálta. A cikk folytatása a Babaszoba oldalon olvasható.