Minden családnak kell egy közös mottó!

A családi jelmondat képvisel minden értéket, ami összetartja ezt a kis közösséget. De honnan legyen jelmondatunk és miért jó egyáltalán, ha van mottónk?

Mai eszemmel, bár a házi áldást kissé elavultnak tartom, de azt gondolom, hogy egy közös családi ereklyére, egy díszre, egy képre, egy jelképre, egy jelmondatra, egy mottóra MINDEN családnak szüksége van! Egy kedves ismerősöméknél például egy közös családi zászló van kint a nappali közepén – írta a Babanet szerzője.

Bemondásból szállóige

Történt ugyanis, hogy az anyuka – aki rajztanár-, hazavitt egy nagy fehér vásznat (aznap épp a vásznon való festést próbálgatták a suliban), és a gyerekei szórakoztatására az a spontán ötlete támadt, hogy mindenki hagyja rajta a színes temperába mártott kéz-lenyomatát. Ez a kis kép annyira jól sikerült, hogy a legkisebb fia felkiáltott a végén, hogy ez a „Kovács Család közös zászlója! A Kovácsék soha nem adják fel!” – azóta ez a mottó állandósult náluk.

Miért fontos a mottó?

A családi jelmondat képvisel minden értéket, ami összetartja ezt a kis közösséget. Márpedig a mai világban erre mindennél nagyobb szükség van! Gyakran hivatkoznak rá, ha valami rossz történik, vagy ha nem úgy mennek a dolog, ahogyan azt eltervezték, ha a gyerekeknek nincs kedvük besegíteni a házi munkába, stb. A zászlót körül ülve hirtelen egy csapattá válik a „banda”, egy igazi, összetartó családdá egyesül az egyébként ezerfelé húzó csapat. A közös mondatokat annyiszor ismételgették már, és egyfolytában változott a jelentéstartalmuk is, hogy egy rendkívül erős kapoccsá vált és sokszor a kicsik azok, akik előhozzák és kántálják, maguktól!

Nem csak a gyerekeknek, de a szülőknek is nagyon sokat segít a mottó – a cikk folytatása a Babanet oldalán olvasható.