Túltengő hormonok, avagy testtudat-oktatás oldott hangulatban

Nagy az igény a testtudat-oktatásra

petefeszek_kepÚj oktatási téma kezd terjedni a felvilágosító órák kiegészítéseként: a testtudat oktatás. Egyre nő az igény ugyanis a kamaszkori változásokat rendhagyó módon megközelítő Manna Suli című programra. Ennek egyik oka az előadók szerint, hogy nyíltan beszélgetnek a tini lányokkal, remélve, hogy magabiztos kamaszok lesznek, akik büszkék a testükre.

hoppalboriMik azok a hormonok? „Amitől a nők megbolondulnak!” „Ami túlteng bennünk!”  Ilyen, és ehhez hasonló válaszok érkeznek Hoppál Bori testtudat-oktató kérdésére rendhagyó tanóráin. Az edukációs program többek közt az ilyen sztereotípiák ledöntésére vállalkozott. Az áprilisi indulás óta több mint 300 kamaszlányhoz jutott el 10 budapesti általános iskolában és még közel 30 iskola vár a tanórákra. Az előadók valódi válaszokat adnak 2 x 45 percben a 12-13 éves lányoknak saját énképükkel, testképükkel, testápolással kapcsolatosan.

„Nemcsak azt mutatjuk be, hogy mi az a nemi érés és hogyan lesz a kisbaba. Azt szeretnénk, hogy a lányok meglássák a változásokban a szépséget, hogy önbizalommal kezeljék a természetes folyamatokat, és szeressék a testüket” – mondta el Varga-Darabos Andrea, a program egyik megálmodója. „Meggyőződésünk, hogy a testtudatos gondolkodást már ebben a korban meg kell kezdeni. Ez a szemlélet kiterjed a biológiai folyamatok tudatosításától az ideáloktól mentes szépségen át odáig, hogy ha szeretem a testem, akkor nem kenem káros anyaggal. Iskolánként nagyon eltérő a lányok tájékozottsága, nyitottsága, de a téma iránti kíváncsiság, érdeklődés sehol sem hiányzik” – osztotta meg tapasztalatait Varga-Darabos Andrea.

„Gyakran utálják vagy idegennek érzik a változó testüket a kamaszok. Zavarban vannak, hogy kihez fordulhatnak, rengeteg a kérdésük arról, hogy mi történik bennük, és egyáltalán nem jó, hogy ha csak az internethez vagy a kortársaikhoz fordulhatnak válaszokért” – mondja Hoppál Bori, testtudat-oktató, a Manna Suli program egyik előadója. Szerinte óriási szükség van arra, hogy valaki őszintén beszéljen a kiskamasz lányokkal az énképükről, testképükről. „Az előadások segítenek nekik megérteni a változásokat, és azt reméljük, hogy ez megkönnyíti számukra a felnőtté válást.”

A hosszú távú cél az, hogy a Manna Suli Magyarországon minél több általános iskolába eljusson.

Kapcsolódó interjú Hoppál Bori, testtudatoktató – Önismeret & testtudatosság & felvilágosítás : itt

• alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője