A Fortnite menő – jó tanácsok szülőknek

telefonos játék bábukkal

A Fortnite menő – jó tanácsok szülőknek

Különösen az ADHD-s és a szociális képességeikkel bajlódó gyerekek szülei számára állított össze az Understood oktatási portál bloggere tanácsokat, mit érdemes tenniük, ha a gyerekeik a Fortnite játékkal játszanak. Ezeket a tanácsokat azonban mindenkinek érdemes lehet megfontolnia.

Mit javasol a szülőknek Mark J. Griffin, Ph.D., aki az unokájával próbálta ki a játékot, hogy megtapasztalja, hogyan érinti a gyerekeket ez a játék? A szulo2pont0.hu oldal szerzője lefordította a cikket, az alábbiakban ebből idézünk.

A Fortnite egy on-line, többszereplős, lövöldözős játék, amely ingyenesen elérhető és sokféle eszközön játszható. A legnépszerűbb verziója a Battle Royale, amelyben 100 játékos kerül egy szigetre, ahol építőanyagot és fegyvereket kell szerezniük, egymással harcolniuk kell mindaddig, amíg az utolsó játékos, vagy csapata életben van. A játékosok tudnak egymással beszélgetni és legkevesebb 20 percig tart egy menet. Hogy megérezhessük, mitől is lehet ez jó, gondoljunk az Éhezők Viadala filmre.

A Fortinte nagy vihart kavar az egész világon, hiszen több, mint 50 millióan játszák. A gyerekek órákat játszanak vele naponta, van, hogy késő éjjel, vagy az iskolában a pad alatt. És nagyon sok szakértő elemzése szerint akár hasznos is lehet ez a gyerekeknek.

De fókuszáljunk arra, hogy milyen hatással van a figyelemre és a tanulási folyamatokra a játék! Néhány fontos szempont és kérdés a szülők számára.

Korhatár

A játékot 13 éven felülieknek tervezték. De minden gyerek más, máshogy reagál.

Tiszta, követhető szabályok

Az ADHD-s gyerekeket különösen, de más gyereket is könnyen beszippantja a Fortinte, és ezért világos határokra van szükség. A figyelemzavaros gyerekek esetében különösen nagy a veszély, hiszen nagyon bele tudnak mélyülni olyan dolgokba, amelyek számukra fontosak. Ez az úgynevezett hiperfókusz. A hiperfókusz során az ADHD-sok az őket nagyon érdeklő, foglalkoztató témába teljesen képesek elmerülni, és hosszú órákon, akár napokon keresztül dolgoznak rajta. Ilyenkor szinte lehetetlen kizökkenteni őket a munkából, gyakran elfeledkeznek a testi szükségletekről (az alvás, evés, fürdés felesleges luxusnak tűnik), és minden idegszálukkal az előttük álló problémára koncentrálnak.” Ez bármilyen videojátékkal megtörténhet, és ez alól a Fortnite sem kivétel. Hogyha szabályozod a nyomogatással töltött időt, a legfontosabb, hogy tiszta, követhető szabályok legyenek ezek, mikor, hol és naponta mennyi időt játszhat például a Fortinte-tal a gyerek. Hogyan lehet átterelni a gyermeket más tevékenységekre, ha épp játszani szeretne? Arról nem is beszélve, hogy vannak a játékon belüli pénz költési lehetőségek, amelyekre szintén nem árt figyelni, mert ez egy külön probléma lehet.

A teljes tilalom nem célravezető

Ha teljesen eltiltod a Fortnite-tól, akkor titokban fog játszani. Kísértésbe fog esni, hiszen számtalan helyen találkozik vele, és játszani akar. Ha egyáltalán nem engeded meg neki a játékot, akkor a hátad mögött teszi majd meg.

Ez persze nem ok arra, hogy engedélyezd a Fortnite-ot, de megfontolandó, hogy mennyire szigorú szabályokat hozol. Ha egyáltalán nem engeded, akkor például megnézhettek közösen néhány videót, ahol más emberek játszanak a játékkal. Együtt teszitek, így látod, hogy ő mit lát, tudtok róla beszélni. És ez elegendő hátteret ad számára, hogy a barátaival is tudjon erről beszélgetni, hogy hozzá tudjon szólni ehhez a témához.

A cikk folytatása tippekkel a szulo2pont0.hu oldalon olvasható.