A harag kezelése: így tanítható meg a gyermeknek

A harag teljesen normális, sőt egészséges érzés, mely időnként mindenkit magával ragad. Ez a gyerekekre is igaz lehet. Fontos azonban megtanítani nekik, hogyan kezelhetik a haragjukat, hogyan fejezhetik ki az érzéseiket konstruktív módon.

A gyerekeket könnyen magukkal ragadják az érzelmeik, ráadásul minden nagyon mélyen érinti őket, a reakcióik pedig gyorsak, a felnőttek számára túlzóak, meggondolatlanok lehetnek. Különösen igaz lehet ez a haragra: kiabálhatnak, sírhatnak, agresszívvé válhatnak. Ezek a reakciók azonban igen destruktívak, és ha nem tanítjuk meg őket időben arra, hogyan fejezhetik ki az érzelmeiket konstruktív módon, az az egészséges érzelmi fejlődésükre is hatással lehet. A későbbiekben pedig még súlyosabb következményei lehetnek a destruktív reakcióknak. A Babaszoba összeszedett néhány egyszerű módszert, mellyel megtaníthatjuk a gyereknek a harag kezelését!

Nevezd meg az érzelmeket!

Sokkal könnyebb elfogadni és feldolgozni az érzelmeket, ha nevesítjük őket! Ezzel abban is segíthetjük a gyereket, hogy felismerje a saját érzelmeit, és tudatosíthatjuk benne azt is, hogy uralni is tudja őket. Próbáljuk meg például a következő szavakat használni: dühös, mérges, frusztrált, ideges, nyűgös, feldúlt.

Lassíts!

A gyerekeknek meg kell tanulnia megnyugodni: lelassítani, leállni, vagyis megakadályozni azt, hogy a harag elhatalmasodjon rajtuk, és esetleg olyan dolgot cselekedjenek, amelyet később igencsak megbánhatnak. Természetesen, ez különösen nehéz egy kisgyerek számára, aki könnyen dühbe gurul, és minél gyorsabban szeretne megszabadulni ettől a kellemetlen érzéstől. Segíthet a lelassításban például ha veszünk néhány mély lélegzetet! Gyakran éppen a gyerekek találják meg azt a módszert, mely a leghatékonyabban segít nekik abban, hogy megnyugodjanak.

Vezesd le a feszültséget!

A harag rengeteg érzelmi energia felgyülemlésével jár együtt, ezt pedig valahogy le kell vezetni ahhoz, hogy a gyerek (vagy éppen a felnőtt) jobban érezze magát. Segíthet levezetni a dühöt, ha megütünk egy párnát vagy hangosan énekelünk, de az is, ha néhány percig intenzív mozgást végzünk. Másoknál a naplóírás, a rajzolás, a beszélgetés lehet a megoldás. A nagyobb gyerekekkel akár listát is készíthetünk a feszültség levezetésének konstruktív és destruktív módjairól: a beszélgetés vagy naplóírás konstruktív, az ajtócsapkodás és üvöltözés destruktív.

A jó tanácsok folytatása és a cikk teljes változata a Babaszoba oldalán olvasható.