A Z generáció szorongattatása – fontos tudnivalók a pszichiátertől

kék hajú lány napszemüveggel

A Z generáció szorongattatása – fontos tudnivalók a pszichiátertől

A mostani tizenévesek a Z generáció, a 1995-2010 között születettek. Ők a digitális nemzedék, akik nagyon mások, mint a korábbi generációk. A szülőknek pedig fontos dolgokról kell tudniuk.

Nagyon magas vagy irreális elvárások, az információ-áradat okozta stressz, a teljesítménykényszer és a folyamatos összehasonlítgatás kínozza ezt a generációt, amelynek gondjairól Pászthy Bea gyermekpszichiáter beszélt az InfoRádió Aréna című műsorában.

“A Z generáció nagy nehézsége az állandó méregetés, az állandó lájkvadászat. Vannak olyan gyerekek, akik a saját értékességüket úgy mérik, hogy hány lájkot gyűjtöttek. Ha nincs elég, akkor a gyerek boldogtalan, nem megy iskolába, esetleg nem öngyilkossági célú önsértéseket vezet, például vágogatja magát.

Ez a falcolás – és a szülőknek fontos erről tudni -, amikor a gyerek önsértésekkel fejezi ki, hogy valami szomorú, valami boldogtalan, valami kontrollálhatatlan van az életében”

– hívta fel a figyelmet Pászthy Bea.

A Z generáció nehéz helyzetű generáció, olyan felgyorsult világ van körülöttük, amivel nagyon nehéz felvenni a versenyt. Ráadásul folyamatos a méregetés és iszonyatosak az elvárások – akár csak azt nézve, hogy például a női testképre vonatkozóan milyen elvárásokkal találkoznak. “Csontsovány nők reklámoznak mindent a kefírtől az autóig. Akkor vagy kívánatos, akkor vagy elfogadható, akkor vagy érvényes és akkor lehet jó autód, ha így nézel ki.

Sok gyerek küszködik ezzel az elváráshalmazzal és azzal a sok információval, aminek meg kell felelni. Hiszen minden információ egy elváráscsomagot pakol a kamaszok elé”

– magyarázta a gyermekpszichiáter.

Jelentős probléma a Z generációban az anorexia, például egyre több olyan, anorexiára sarkalló weboldal van, amelyet kamaszok tartanak fönn a kortársaiknak. “A vizsgálatok szerint minél több időt töltenek a gyerekek ilyen weboldalakon, annál közelebb kerülnek az evészavarhoz. Ezért

nagyon fontos, hogy mit tart a gyerek önmagáról, a világról, és mit tart elérendő példának, milyen személyiségeket követ az interneten.

Mielőtt az interjúra jöttem, egy olyan gyerekkel találkoztam, aki az ötödik olyan anorexiás gyerek egy osztályból, akit kezelek. Vagyis nemcsak az interneten találkozhat a fiatal ezzel a témával, hanem egy osztályközösségben is lehet egyfajta ‘járvány’, divat” – mondta a szakember.

Az még nem anorexia, ha fogyóznak a lányok, de az már igen, ha emellett komoly testsúlycsökkenés és komoly testképzavar (ha egy vékony lány magát még mindig túlsúlyosnak, kövérnek látja) is megjelenik. Ilyen esetekben már gyógyításra van szükség – mondta Pászthy Bea. Hozzátette: különösen a kamaszkorban problémás ez, hiszen a csontok épülése, az agy fejlődése, a belső szervek zavartalan fejlődése miatt a tápanyagbevitelre különösen figyelni kellene.

A Pászthy Beával készített teljes interjú megnézhető az infostart.hu oldalon, a cikk végén.