Apa-gyermek minőségi idő: trendi önámítás?

Biztos önök is hallották már az alábbi mondatot: “kevés időt tölthetek a gyerekeimmel de arra törekszem, hogy az legalább minőségi legyen…” De hát egyáltalán, mi is az a minőségi idő? Kétségtelen: ahány család annyi szokás, és annyiféle minőséginek megélt közös időtöltés létezhet. Fontos azonban észrevennünk, hogy a minőségi idő önmagában nem értelmezhető.

Sajnos nem életszerű, hogy egy apa, aki gyermeke újszülött korától a családjából kivonulva éli mindennapjait, időnként minőségi időt tölthessen el gyermekével. A hosszú évek alatt felépített minőségi apa-gyermek kapcsolatot helyettesíteni hivatott ” jól megtervezett, intenzív közös időtöltés” könnyen önámítássá válhat,  egyfajta apai “lelkiismeret megnyugtató” kampánnyá.

Milyen apai időre van szüksége egy gyereknek?

Cuki és superman apa helyett egy jelenlévő, elérhető “szürke eminenciásra”, aki sokféle időt tölt el gyermekeivel. A csöndes egymás mellet üldögélés, egy közös cipővásárlás, az apás fogmosások és esti fürdések nélkül nem sokat ér a vidám tengerparti nyaralás két hete, az izgalmas játszóház, a közös mozizás vagy a “kedvenc étterem” program.

Sok idő és csendes egymásra hangolódás

Mindannyiunk számára nehéz feladat, de nyíltan ki kell mondanunk, hogy jó apa-gyerek kapcsolat nem létezhet mennyiségi idő nélkül. A minőségi idő alapja egymás fokozatos megismerése, az a spontán és sok időt igénylő egymásra hangolódás, ami a férfiből apát, a gyermekből pedig az apját igénylő, apát és anyát egymástól megkülönböztetni képes kis családtagot teremt. Ahhoz tehát, hogy elég jó apákká válhassunk, sokszor egész megszokott életmódunk, és munka-magán élet egyensúlyunk teljes rendbetételére van szükségünk.

Láthatatlan apák

Minden igazi apa rémálma, de kialakulását könnyű észrevenni. Gyermekeink már nem vágynak ránk, ” most inkább anyával szeretnének játszani”, szavaink leperegnek róluk, kamaszkoruk viharos és ellenséges. Igen, ez már a “láthatatlan apa szindróma”, annak az útnak a szomorú vége, amikor a keveset látott apa fokozatosan láthatatlanná válik gyermekei számára.

A teljes cikk a Családháló oldalán olvasható, a folytatásért kattints IDE.