Hogyan válhatunk idegenekké gyermekünk szemében?

Mikor ültél le utoljára játszani vele, vagy megnézni, amit mutatni akart? Szinte mindig akad “fontosabb”, sürgősebb dolgunk, mint mindent félretenni és odafigyelni a gyerekekre. Pedig ha többször is süket fülekre talál a kérése, hamar válhatunk számára idegenekké. Harmadszor már nem fog odahívni maga mellé – figyelmeztet Zacher Gábor, a függőségek szakértője.

Karizs Tamás – Zacher Gábor: A Zacher – Mindennapi mérgeink című könyv egyik idézete alapján írta a csaladinet.hu az alábbi elgondolkodtató sorokat.

Anya, néééézd! Appaaa, figyeeelj!

“… próbáljunk meg minél több alkalmat találni egy jó kis beszélgetésre! A másik nagyon fontos, hogy amikor a gyerek azt mondja, hogy „Apa, szeretnék veled beszélni!” vagy „Apa, szeretnék neked valamit mutatni!”, az lehet, hogy csak valami hülye játék a számítógépben, ami nem feltétlenül érdekel minket, de akkor se azt mondjuk, hogy „fiam, nem érek rá, nem látod, meccs van, híradó van, olvasok”, bármi egyéb. „Anya szeretnék veled beszélni!” „Fiam, mosnom/főznöm/takarítanom kell…” Nem. Ez pontosan olyan, mint a halál, meg a hasmenés. Ha menni kell, hát menni kell. Le kell mindent tenni, nincs az a híradó, nincs az a meccs, ami ennél fontosabb lenne, mert a gyerek kétszer fog ilyet mondani, harmadjára nem fog hozzánk fordulni azzal, hogy ezeket a kéréseit vagy kérdéseit, ötleteit, vagy bármit megpróbálja bemutatni nekünk. És elmegy. És eltávolodik, és úgy fogunk együtt élni a családi kubatúrában, a lakáson belül, mint az idegenek.

Apa, anya, gyerek, látszatra csupa szív, szeretet, mint a Mézga család, de valójában nem ismerik egymást, mert egymással hátnal élik az életüket vagy ki-ki „a saját számítógépében.”

Ne hagyjunk űrt bennük!

Ki tudna többet mesélni hazánkban a függőségekről, mint Zacher Gábor? Érdemes odafigyelni az üzenetére: a főorvos már többször megfogalmazta, mit kellene szem előtt tartaniuk a szülőknek, ha szeretnék megóvni gyermekeiket. Mint mondja, szerinte az apró, pici “szeretetinjekciók” és a rendszeres kommunikáció az, ami rendkívüli módon hiányzik ma az életünkből. Pedig e két dolog segíthet, hogy egy tizenéves serdülőből ne legyen – ahogy ő fogalmaz – “egy rohadt, drogos kiskö..ög”.

Egyedül a megfelelő kommunikáció segítségével alakulhat ki olyan intenzív kapcsolat szülő és gyerek között, amire támaszkodva később el tudja utasítani a fiatal a függőséget okozó szerek kipróbálását. Akik ilyen szereket fogyasztanak, azok valamilyen űrt, hiányt próbálnak betölteni: legtöbbször a szeretet, törődés, odafigyelés hiányát.

7 perc (!) az átlag?

Egy magyarországi statisztika szerint naponta 7 percünk jut arra, hogy gyerekeinkkel beszélgessünk – ennyi idő alatt azonban tényleg lehetetlen utat találni hozzájuk (míg tévézéssel például napi 3,5 órát töltenek átlagosan a gyerekek). Ahogy már Zacher Gábor előtt sokan mások is megkongatták a vészharangot: ideje letennünk a telefonokat és sokkal több időt szánni a gyerekekre, ha nem akarunk egy szeretethiányos, magányos, telefon- és egyéb függőségektől szenvedő generációt felnevelni.

(csaladinet.hu)