Homloklebeny terápia gyerekeknek – Hogyan segíti a figyelemzavaros, tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeket? Szakembert kérdeztünk!

Hogyan működik a homloklebeny terápia? Miként segíti a figyelemzavaros, ADHD-s, autista gyerekeket a tréning? Sólyom Brigitta homloklebeny trénerrel beszélgettünk.

Amikor azt tapasztaljuk, hogy az iskoláskorú gyermekünk otthon szétszórt, még az egyszerű feladatok megszervezése is gondot jelent számára, rugalmatlan, esetleg a tanító néni is arról számol be, hogy a gyerek nehezen alkalmazkodik az iskolai követelményekhez, nem figyel oda a tanórán, gondot jelent számára például a matematikai szöveges feladatokat értelmezése, akkor a homloklebeny terápia hatékony eszköz lehet.

A homloklebeny terápia bár 7-99 éves kor között alkalmazható, leginkább a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekek szülei gondolnak rá megoldásként. A terápia működéséről, hatékonyságáról a téma legavatottabb szakértőjét, Sólyom Brigitta homloklebeny trénert kérdeztük.

“A foglalkozások során a gyerekek megismerkednek a feladatokkal, amiket aztán napi 10-15 percben otthon gyakorolnak” – Sólyom Brigitta

Milyen gyerekeknek segít hatékonyan a homloklebeny terápia?
– Olyan iskolás gyermekeknél segít, akiknek nem részképesség problémák miatt okoz gondot a tanulás, hanem a feladatok megtervezése, szervezése, korábbi ismeretekkel, tapasztalatokkal való összehasonlítás, több, automatikus tevékenység összehangolása, rugalmas, feladathoz adaptált gondolkodás hiánya nehezíti az előmenetelt – mondja Sólyom Brigitta.

– Autizmussal, illetve ADHD-val élő gyermekeknek képalkotó eljárással kimutathatóan alul működik a frontális lebenyük, ami nehezíti a társas kapcsolatokat, figyelemkoncentrációt, ingerületgátlás funkciókat, sztereotípiáktól való elrugaszkodást. Számukra – természetesen aktív együttműködés esetén – szintén hatékony segítség lehet. A homloklebeny terápia által gondolkodásuk rugalmasabbá, napirendjük tervezettebbé, kiszámíthatóvá, viselkedésük összeszedettebbé válhat – teszi hozzá.

Hogyan működik a homloklebeny terápia?
– A homloklebeny terápia egy speciális mozgásterápia, mozgásos gyakorlatok segítségével ingereljük a frontális lebeny területét. A mozgással elsajátított, begyakorolt, több területet egyszerre aktiváló – beszéd, gondolkodás, kéz-láb-fej – gyakorlatok által tanulási helyzetben is aktiválódnak az általunk tréningezett készségek, amit aztán az élet egyéb területein is bekapcsolhatunk – magyarázza a szakember.

A teljes cikk a Papás Mamás Magazin oldalán olvasható, a folytatásért kattints IDE.

• pszichopedagógus

Sólyom Brigitta

Sólyom Brigitta vagyok, pszichopedagógus, vezető-oktató Alapozó terapeuta, Nild-terapeuta, Homloklebeny-terapeuta, a Csodakapu Alapítvány szakmai vezetője.