Megfigyelik a gyerekeinket, de van ellenszer

Világszerte több ezer mobiltelefonos applikáció gyűjt adatokat a gyerekektől a szüleik engedélye nélkül – derítette ki egy amerikai vizsgálat. Az InfoRádiónak nyilatkozó kiberbiztonsági szakértő szerint az Európai Unió új adatvédelmi rendelete részben megoldja ezt a problémát.

5855 gyerekeknek szóló Playstore-applikációból 256 geolokációs adatokat gyűjtött a felhasználótól, 107 megosztotta a telefon tulajdonosának e-mail-címét, tíz pedig a készülékben tárolt telefonszámokat is. Az összes gyereknek szóló applikáció 73 százaléka szülői beleegyezés nélkül szedi össze a kiskorúaktól ezeket a bizalmas információkat.

Az InfoRádiónak nyilatkozó kiberbiztonsági szakértő szerint az adataik védelméért maguk a felhasználók tehetnék a legtöbbet.

Nem szabad mindent letölteni

“Minden mobiloperációs rendszerben át lehet nézni azokat a jogosultságokat, amelyeket előre megadunk. Emellett telepítéskor is jóvá kell hagynunk a kért jogosultságokat, de nagyon régi jelenség, hogy felhasználóként ezeket nem nézzük át” – mondta Krasznay Csaba, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa.

Ha pedig egy-egy alkalmazás sokkal nagyobb jogosultságokat kér, mint ami indokolt lenne a használatához, akkor a letöltését ajánlott mellőzni.

Uniós védelem

A gyerekektől azonban nem várható el ilyen fokú hozzáértés és tudatosság, rajtuk egy május 25-én hatályba lépő uniós rendelet segíthet.

“Az Európai Unió új adatvédelmi rendelete, a GDPR általános elvként azt mondja ki, hogy a 16 évnél fiatalabbak esetében csak szülői engedéllyel lehet az ilyen szolgáltatásokat, alkalmazásokat igénybe venni, és nem a szülőnek vagy a gyermeknek kell bizonyítania azt, hogy mindent megtett az adatvédelem érdekében, hanem a gyártónak, a szoftverfejlesztőnek kell bizonyítania”.

A teljes cikk az Infostart oldalon olvasható.