A Garabonciás Együttes interaktív élményterápiás előadásai

Évszázadok meséi, táncai: A közel három évtizede működő Garabonciás Ifjúsági és Gyermek Együttes saját, régi korok táncait és a pantomim világát ötvöző mozgás színházi világa mellett, már 5 éve az együttes életének része értelmileg sérült fiatalokkal, gyerekekkel való közös együttlét, szereplés.

Míg az előző években Garabonciás Együttes és a IX. kerületi Friss utcai Általános Iskola, Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézmény közös együttműködésével létrejött integrációs előadások létrehozásán, bemutatásán volt a hangsúly, addig idén az együttes repertoárjából válogatva, egy olyan utaztatható előadás létrehozása volt a cél, ahol a néző gyerekek is részt vevői lehetnek a programnak.

A közel 50 perces program animátora Tarcsa Zoltán pantomim művész, az együttes pantomim mestere egy olyan kalandozásra hívja a gyerekeket, ahol, mint pantomim tanoncok nézői, részt vevői lesznek Esopus és La’Fontaine meséinek, bepillanthatnak a középkori komédiások előadásába, láthatnak udvari táncokat, de az előadás végén Aranyos Ágota koreográfus, táncpedagógus vezetésével ők is táncra perdülhetnek.

A korábbi évekhez hasonlóan a Garabonciás Alapítvány művészeti munkatársai a tanév során tovább folytatták a különleges élmény terápiás foglalkozásokat a Friss u-i Gyógypedagógiai Intézményben.  Az „Évszázadok meséi, táncai” egy-egy előadására a Garabonciások mellett vendég művészként lépnek fel a korábbi előadások Down szindrómás szólistái.

Az előző években a gyógypedagógiai intézmények mellett, normál általános iskolásoknak is játszottuk az integrációs „mesék” sorozatot, addig az idei programot csak gyógypedagógia intézményekbe visszük el. A 2. kerületi Cseppkő utcai óvodába, a Palotás Gábor beszédsérült és tanulási zavarral küzdő gyerekek Általános Iskolájába, a Zuglói Benedek Elek Egységes Gyógypedagógiai Módszertani Intézménybe, és a Mádi utcai lakásotthonba.

A Garabonciás Együttes integrációs mesék sorozatát (Óramesék, Állatmesék, Embermesék) közel 1500 sérült és egészséges gyerek látta az elmúlt 3 évben. Az el és befogadása, s ennek a közönség számára őszinte közvetítése, a visszajelzések is ezt tükrözik, mindenki számára feledhetetlen élményt nyújtottak.

Bízunk benne, hogy az idei interaktív előadássorozat, hasonló sikeres fogadtatásra talál, mint ahogy a Garabonciás Együttes új, MaszKaland bemutatója június 11-én a Gödöllői Királyi Kastélyban, mely az előző évi Integrációs Garabonciás Mesék Tánc Világnapi előadás helyszíne volt.