Miért fontos az aktív játék a kisgyermekeknek?

Azt szokták mondani, mindent úgy a legkönnyebb elsajátítani, ha csináljuk. Ez fokozottan igaz a kisgyermekekre, akiket éppen ezért érdemes aktív játékra ösztönözniük a szülőknek. Ezek az évek ugyanis rendkívül fontosak a tanulás szempontjából, az ilyenkor megélt tapasztalatok egész életünkben elkísérnek -írja a csalad.hu.

Szülőként azzal segíthetünk a legtöbbet, ha aktívan játszunk a gyermekünkkel, hiszen a kicsiknek leginkább interakcióra, beszélgetésre van szükségük, és persze olyan játékokra, melyek a lehető legjobban megmozgatják fantáziájukat.

Noha szülőként sokszor elegünk van az állandóan ismétlődő játékokból, énekekből, mondókákból, ezek valójában nagyon fontos tanulási folyamatok a gyermekeknek, szóval amikor huszadszorra is ugyanazt kell játszanunk, ne akadályozzuk benne a kicsit.

Sokszor a legegyszerűbb játékok a leghasznosabbak. Ilyen például az építőkocka, ami koncentrációt és türelmet tanít (saját tapasztalatból halkan megjegyezzük, hogy utóbbit a szülőnek is…), nem beszélve a képzelőerőről, hiszen egy általa összerakott építmény lehet istálló, ház vagy palota is. Arról nem beszélve, hogy utána erről lehet mesélni, történeteket kerekíteni köré…

Vagy ott van a víz, ami különösen a nyáron nagyszerű móka, lehet együtt fürdeni, játszani – de rossz időben sem kell róla lemondani, hiszen ott a kád, amiben akár az esti fürdésnél is kiválóan lehet pancsolni.

A vízzel kisebb „kísérleteket” is végezhetünk, adhatunk hozzá sót, kis festéket, és megbeszélhetjük, mi történik ilyenkor.

Érdemes már egészen kis korban megszerettetni a gyermekkel a zenét, énekelhetünk, táncolhatunk együtt (írja ezt olyasvalaki, akinek se hangja, se ütemérzéke, viszont a gyermek érdekében levetkőzte gátlásosságát és élvezi), ami a ritmusérzék fejlesztésén túl azért is jó, mert a kicsikkel meg lehet szerettetni a különböző stílusokat.

Aztán ott van a másik, gyakran alulértékelt véglet, az álldogálás és nézelődés, ami szintén rendkívül fontos egy kisgyermek fejlődése szempontjából. Néha menjünk el sétálni csak a séta kedvéért, álljunk meg, nézzünk körül, szagoljuk meg a virágokat, lessük meg a kirakatokat és beszélgessünk sokat mindenről – a lényeg, hogy a gyermeket érdekelje.

Összefoglalva tehát az aktív játék, a mozgás, a képzelőerő, a tapasztalatok, élmények egymással történő megosztása mind-mind kulcsfontosságú már egészen kis kortól – ne hanyagoljuk el!

Az eredeti cikk a család.hu oldalán, ITT olvasható.