Az egyedülálló apák öt leggyakoribb kérdése

Amikor egyszülős családokról beszélünk, automatikusan a gyermeküket egyedül nevelő anyák képe ugrik be. Pedig szép számmal vannak olyan családok is, ahonnan valamilyen okból hiányzik az anyuka, és az apa egyedül küzd a gyerekneveléssel. A Családinet cikke.

Egy 2011-es felmérés szerint Magyarországon 78 ezer olyan család volt, ahol az apa nevelte a gyerekeket.

Az okok nagyon sokfélék lehetnek: meghalt az anya, elvált, világgá ment, önmaga keresésére indult, esetleg súlyosan beteg mentálisan. Sajnos egyáltalán nem mindegy a gyerek(ek) szempontjából, hogy miért hiányzik az anya a családból: elhagyta a gyerekeit, alkalmatlan a nevelésre vagy meghalt. Egyiket sem könnyű elfogadni, de azt különösen nehéz, ha az anya tudatos döntése volt, hogy elhagyja a gyerekét.

A gyermeküket egyedül nevelő apákban érthető módon százféle szorongató kérdés merülhet fel azzal kapcsolatban, hogyan lesznek képesek egyedül megbirkózni a rengeteg feladattal. Ezekből most csak ötöt emelek ki.

Mit mondjak neki az anyjáról?

Leginkább az igazat a gyerek korához mérten. Ha meghalt az édesanya, akkor az apa hitének megfelelő, a kicsi számára is érthető mondatokat. Ha az anya mentális betegsége miatt került az apához a felügyelet joga, akkor is muszáj a gyereknek elmagyarázni, hogy anya beteg, és nem tudja gondját viselni. Nem azért, mert nem akarja, hanem mert nem képes rá.

Sokkal nehezebb a helyzet, ha az anya saját döntése volt az, hogy lemond a gyermeke felügyeletéről. Ebben az esetben is érdemes az igazat mondani, de az apának számolnia kell a következő kérdéssel: “Anya azért ment el, mert nem szeret engem?”

Ebben az esetben muszáj elmagyarázni a gyereknek, hogy erről szó sincs, anyának most is fontos vagy, de ketten együtt úgy döntöttünk, hogy inkább én gondoskodom rólad a mindennapokban.

Hogyan legyek az anyja is?

Egyáltalán nem kell egy apának anyává válnia, ahogy egy édesanya sem tudja pótolni az apát. De a gyerek(ek)kel való összecsiszolódás során az apa gyakran “anyalelkűvé” válik: megtanul gyengédebb, együttérzőbb, empatikusabb lenni.

Egy magára maradó apuka általában sokkal több segítséget kap a környezetétől mint egy egyedül maradó anya. Ez utóbbi esetben természetes, hogy a nő majd megold mindent: eltartja a családját, lavírozik a munkahely, óvoda, bölcsőde és iskola között, miközben fenntartja a háztartást.

Amikor egy apa marad egyedül, a környezetében lévő nők azonnal belendülnek, és kezdetben nagyon sokat segítenek a férfinek, hiszen az a kép él bennünk az apákról, hogy nekik előbb meg kell tanulniuk főzni, hajat fonni, mesét olvasni. És a kezdeti időszakban tényleg nagyon fontos a tágabb család és a szomszédság női tagjainak a támogatása.

A folytatás a Családinet oldalán olvasható.