Butít-e a videojáték? Az attól függ!

Sokat hallani arról, hogy a videojátékok függőséget okoznak, agresszívvá tesznek, depressziót okoznak és butítanak. Nos, ez így nem teljesen igaz.

forrás: pixabay.com

Tény, hogy a mértéktelen felhasználás számos testi és akár lelki problémához is vezethet, ugyanakkor megfelelő keretek mellett rengeteg jótékony hatása is lehet a rendszeres játéknak, ám erről már kevesebbet hallani. Szem előtt tartandó hogy nem mindegy, hogy milyen életkorról beszélünk, hiszen egészen más az idegrendszere, és mondjuk mozgásigénye egy felnőtt embernek, mint egy tininek, vagy egy kisgyereknek. Minél kisebb életkorról beszélünk, annál inkább óvatosnak kell lenni. Vegyünk például egy óvodás korú gyereket: az ő idegrendszere még nagyon érzékeny, mondhatni képlékeny, így az a játék mennyiség, ami szülei esetében jótékony hatásokkal járna, nála könnyen káros lehet.

Egész más a játék pszichológiai hatása, ha a gyerek egyedül játszik, mintha testvérekkel, szülőkkel, vagy barátokkal játszana együtt. Mértékletes felhasználás mellett serdülőkorban már számos készséget fejleszthetnek a videojátékok. Jó néhány kísérlet során bebizonyult már, hogy a játékosok korosztályukon belül felülmúlják azokat, akik nem játszanak videojátékokkal. A játékok hatására javul például a reakcióidő, a rövid távú figyelem, a munka memória, de még a tervezés és kreativitás is fejlődhet. Bár ezekről kevesebbet hallani érdemes az esetleges előítéleteket félretéve ezekkel a hatásokkal is tisztában lenni, hogy aztán tájékozottan hozhassunk felelősségteljes döntést ha a játékokról van szó. A témáról bővebben az alábbi rövid videóban:

portré 3A szerző Tóth Dániel, az internet és a videojátékok világára szakosodott pszichológus, a Felelős Szülők Iskolája szakértője.