Hogyan válaszoljunk a gyerekünknek, amikor nem szeretnénk vele alkudozni?

“Itt az ideje, hogy a lányom lefeküdjön aludni. Késő van. Fáradt vagyok. És ő is fáradt. De természetesen, ő még mindig nem akar lefeküdni. Ahogy az összes hároméves, ő is egyre határozottabban vágyik az önállóságra. Azokból a dolgokból, amiket eddig egy szó nélkül megcsinált, ma már mind csaták kerekednek. Állandóan feszegeti a határokat. Amitől engem eláraszt a tehetetlenség érzése.”

Sok szülő gondolja úgy, hogy tökéletesen neveli a gyermekét, mígnem szembe jönnek azok a helyzetek, amikor nem szeretne vitát nyitni. Ezek általában olyan témák, amelyeket a szülők fontosnak tartanak: lefekvés ideje, zöldségfogyasztás, téli kabát viselése. Nem arról van szó, hogy ezek a dolgok rosszak, vagy ezeknek a szülőknek nincsenek semmiféle elvárásaik a gyerekeikkel szemben – írta a Szülő 2.0.

A problémák azért merülnek fel, mert úgy gondolják, hogy csak két lehetőség közül lehet választani: vagy a gyerek akarata érvényesül, vagy megbüntetik a gyereket, hogy hajoljon meg a szülői akarat előtt.

Nem kell makacsul ragaszkodni a saját kérésedhez, de feladni sem kell.

De az biztos, hogy kell venned egy mély lélegzetet, vagy esetleg hármat, ahhoz, hogy kivitelezd ezt a folyamatot.

Figyeld meg, hogy mi a kiváltó ok: a tehetetlenség érzése, kimerültség, rohanás, feszültség, bizonytalanság, frusztráltság vagy már egyszerűen az is felbosszant, ahogy válaszol a gyereked a kéréseidre. Ha megállsz egy pillanatra, könnyebbé válik beazonosítani a gondolataidat, érzéseidet. Először nehezen fog menni, de minél gyakrabban és tudatosabban csinálod, annál könnyebb lesz felismerned, mi válthatja ki a konfliktust. Tanuld meg minél jobban értelmezni és kezelni a számodra bosszantó dolgokat.

Az empátia elengedhetetlen: a gyereked a véleményét akarja kifejezni (szavak helyett néha könnyekkel, kiabálással), ami különbözhet a tiedtől, de ettől egyáltalán nem kevésbé fontos. Próbáld a gyereked szemszögéből is végiggondolni a helyzetet. Azt akarja, hogy megértsd őt, még akkor is, ha nem értesz egyet vele. Tanulj meg még empatikusabban viselkedni a gyerekeddel.

További tippek (Maradj erős a vihar ideje alatt! Vigaszt nyújts, ne a következményeket sorold! Legyél rugalmas!) és kifejtésük a Szülő 2.0 oldalán.