Így védje meg gyermekét az online zaklatástól

Bár a zaklatás mint viselkedési forma mindig is létezett, a számítógépes zaklatás új kihívásokat jelent, és a gyerekek az elsők, akik szembesülnek vele. Éppen ezért fontosabb, mint eddig bármikor, hogy a szülők proaktívak legyenek. Íme néhány jó tanács a Szülő 2.0 oldal írásából.

Julie Hertzog, a PACER Nemzeti Zaklatást Megelőző Központ (USA) igazgatója szerint sokkal többről van szó, mint egyszerűen csak egy közösségi média kérdés, mivel a számítógépes zaklatás már akkor elkezdődik, amikor a gyermek hozzáférést kap a számítógéphez, a tablethez vagy a mobil telefonhoz, ami sokkal hamarabb történik, minthogy elkezdi használni a közösségi médiát.

Hertzog azt tanácsolja a szülőknek, hogy amint elkezdi használni a gyerek online játékokra a számítógépet, vagy csetelésre a közösségi oldalakat, kezdjenek el beszélgetni az internetes zaklatásról és az elfogadható online viselkedésről. És az alábbi tippekkel lássák el annak érdekében, hogy megvédjék a számítógépes zaklatóktól.

Támogasd a gyereked szükségleteit

„Nem könnyű a gyereknek beszélni a számítógépes zaklatásról, mert feszélyezve érzi magát, aggódik, hogy rosszabbul jár, ha beszél róla és azt gondolja, hogy ő maga is hibás, mondja Hertzog. Attól is fél, hogy megtiltják a szülők a kütyüzést, ha elmondja, hogy zaklatták.” Meg kell nyugtatni a gyereket, hogy miközben megérted, hogy a technológia az életük fontos része, addig neki is el kell fogadnia, hogy az online biztonsága a legfontosabb. Meg kell értetni a gyerekkel, hogy nem ő tehet arról, ha zaklatják és te mindenben segíteni fogod, hogy véget vess egyszer s mindenkorra a zaklatásnak.

Alakítsatok ki szabályokat

Ahogy íratlan szabályok léteznek a gyereked fizikai biztonságának védelmére, adjál útmutatást az internet használatához is. Figyelmeztetni kell, mit szabad és mit nem szabad kiadni magunkról az interneten; az e-mail és közösségi médiához való jelszavainak privát tárolása; melyek azok az időszakok, amikor nem netezhet, pl. este 9 után, vagy az iskolai órákon; legyen hozzáférésed a gyerek kütyüjeihez és fiókjaihoz.

A cikk folytatása és a többi tipp a Szülő 2.0 oldalán olvasható.