Ismerd meg az intelligencia 8 formáját: a te gyereked melyik csoportba tartozik?

Mindannyiunknak vannak elképzelései arról, hogy a (leendő) gyermekünknek mikor kell elérnie bizonyos mérföldköveket: hány hónapos kora körül kell elkezdenie kúszni, mászni, járni, beszélni… stb. De soha, egy percre se feledkezzünk meg róla, hogy minden gyerkőc más és más!

Négy fiam van. Az első lurkó születésekor persze még sokkal inkább ragaszkodtam az olvasott/hallott információkhoz, ahhoz, hogy a kicsik fejlődésének milyen ütemben kellene haladnia, egy „átlagos” gyermek esetében. Átlagos? De hiszen ilyen nem létezik; csak egyedi és különleges gyerekek léteznek, ez az, amitől annyira színes a világunk! És amikor ezt megértettem, letettem a tollat, amivel az addig lelkesen jegyzeteltem a Marciról szóló füzetembe, és onnantól kezdve már csak arra fókuszáltam, hogy Ő (és aztán a későbbiekben a többi gyermekem is) MIBEN JÓ – írta a Babanet szerzője.

Dr. Howard Gardner, a Harvardi Egyetem professzora szerint 8 féle intelligencia-típus létezik, és e szempontok szerint érdemes a lurkónkra nézni. Tehát, lehet, hogy a Te lányod/fiad később kezd el beszélni, vagy lassabban éri el a többi mérföldkövet, ahogy az „elő van írva”, viszont rettentően empatikus és már egész korán megérteti magát a környezetével (hiszen ugye tudjuk, hogy nem csak a beszéd az egyetlen kommunikációs eszközünk!).

A Dr. Gardner-féle 8 fajta intelligencia-mutató pedig a következő:

Nyelvi vagy verbális intelligencia

Azaz, hogyan tudja valaki szavakban kifejezni magát. Mind közül talán ez a legismertebb és legelismertebb mérce (de nem az egyetlen!). Az ebbe a kategóriába tartozó gyerkőcök már egész korán elkezdenek gagyogni, halandzsázni, imádnak történeteket hallgatni, majd mesélni és korán elsajátítják az olvasás tudását is.

Logikai intelligencia

Akik ebbe a típusba tartoznak, igen jók matekból és gyorsan oldják meg a logikai feladványokat. Ha a Te lurkód is ilyen, akkor, bár lehet, hogy a verbális kommunikáció nem az erőssége, de könnyen rak össze egy puzzle-t, vagy építő kockákból bonyolult kreálmányokat, és jó megfigyelő, azaz hamar leutánoz másokat.

Térbeli intelligencia

Kitűnő a kép-memóriája, világosan emlékszik arra például, hogy a tegnapi séta során milyen színű ház mellett haladtatok el, és mit látott az udvarában. Gyakran lesznek művészek az ebbe a csoportba tartozó apróságokból.

Testtudat vagy mozgás-intelligencia

Akikben ez az attitűd erős, azok kiváló sportolókká válhatnak a későbbiekben, és hamar megtanulnak, kúszni, mászni, járni. Ne lepődj meg, ha a kicsi tanítás nélkül elkezd kerékpározni vagy pillanatok alatt elsajátítja az úszást.

A további négy intelligenciatípus (zenei, interperszonális, intraperszonális, természeti) leírása és a cikk teljes változata a Babanet oldalon olvasható.