Jobb vagy bal agyféltekés a gyerekünk?

Mit tud a jobb és mit a bal?

Milyen ismérvei vannak ennek, és egyáltalán: mit is jelent ez? Köztudott tény, hogy agyunkat két részre, jobb és bal agyféltekére oszthatjuk. Indoklásként kezdhetjük Roger Sperryvel, aki agyhasításos műtétjéről híresült el, illetve arról, hogy a műtét után kísérletekkel bizonyította a két agyfélteke különbözőségét, orientáltságát.

Folytathatjuk rögtön azzal, hogy Iain McGilchrist (pszichiáter és író) szerint a bal oldali féltekénk analitikusan, racionálisan elemzi a tényeket, a jobb agyféltekénk kreatívabb, a megérzésekre alapoz, metaforikusan ábrázol, átfogóbb rendszerben gondolkodik. Egy 2004-es amerikai tanulmány szerint a különlegesen jó matematikai képességekkel rendelkező személyek jobban össze tudják hangolni a két agyféltekéből érkező információkat, illetve hatékonyabb együttműködésre képesek „rábírni” a két agyféltekéjüket. (forrás: ITT)

Jobbkezes, balkezes, kétkezes… hogy van ez?

Ha abból a megállapításból indulunk ki, hogy a bal agyféltekések jobb kezesek, és a jobbosak a bal kezüket használják inkább, tévútra kerülünk. Ezek alapján feltételezhető lenne, hogy minden jobbkezes személy racionálisabban gondolkodik, mint a bal kezesek, akik viszont jobban hallgatnak a megérzéseikre, érzelmesebbek és művészi hajlamokban gazdagabbak. Ebből – sajnos  – azt nem lehet biztonsággal megállapítani, hogy melyik agyfélteke a domináns. Hiszen sok olyan kisgyerek (és felnőtt) van, akiket rászoktattak  épp a balkezességükről a jobbra, nem beszélve a jobb kezesekről, akik ballábasok, és sorolhatnám…  Én magam is találkoztam olyanokkal, akik jobb kézzel írtak, de bal kézzel fogták a kanalat, és ide kívánkozik az is, amikor mindkét kezüket egyformán használni tudják, mondjuk íráshoz.

Fiúk a bal, lányok a jobb agyféltekések?

Hát nem. Nem az elvárható „nők jobb agyfélteke dominancia” és „férfiak bal agyfélteke dominancia” eredményt találták, hanem a nők esetében a kérgestest test ingerületátvitelét illetően 30 százalékkal aktívabban „társalgott” a jobb és a bal agyfélteke. Ráadásul az agyfélteke dominancia változik egyész nap. A ’80-as években ezt vizsgálandó EEG méréseket végeztek, és megállapították, hogy a dominancia 3-4 óránként hol a jobb, hol a bal agyféltekében mutat nagyobb aktivitást, mint ahogyan légzésünket vizsgálva 3-4 óránként vagy a bal, vagy a jobb orrlyukunkon veszünk nagyobb intenzitással levegőt.

A balos

Megérkezik, és észreveszi, hogy félre van csúszva a terítő, rendkívül figyelmesen szemlél minden apró részletet, szinte elvész bennük. Analizál, elemez, hamar átlátja a rendszert, vizsgálja, keresi mindenben a logikát. Nagyon kritikus, sokszor kétkedő. Mindenre azonnal tudni akarja a magyarázatot, csak úgy, fiktív, elképzelt „bizonyítékok” nem hatják meg, magyarán nem hiszi el azokat. Szkeptikus, mindenre azonnali, mérhető bizonyítékokat szeretne. Jó matekos, a nyelvekkel is könnyen boldogul. Alapelve: gyakorlat teszi a mestert.

A jobbos

Tologatja a kisautót a homokozó szélén, és képzeletében már megépítette a tökéletes versenypályát, ahol ő vezet. Nem hallja, nem látja a szüleit, akik hívogatják, szólítgatják… de nem azért, mert szófogadatlan, hanem azért, mert egyfajta álomvilágban él. Olvasás, versmondás közben azonosul a mesealakokkal, könnyen átlátja a metaforákat, egy pillanat alatt vizualizál. Imád rajzolni, szereti a zenét, sokszor hangszeren tehetségesen játszik, vagy önkifejezésének legjobb módja a tánc. Gyakori a dejavou nála, és elképesztőek a megérzései. Gyakran álmodik. Ezek nem rémálmok, hanem furcsa, gyakran szimbolikus álomképek. Mindenfélét kitalál, elképzel, nagyon kreatív, a kivitelezéssel azonban gondjai támadnak.

Mikor tökéletes agyunk működése?

Akkor, amikor mindkét részét együtt tudjuk használni, egyes mérések szerint a meglévő 2,5-3 %-os agyi kapacitásunkat megemelhetjük akár 5%-ra. Ehhez a két részt össze kell hangolni. Ma már számtalan lehetőség van ennek fejlesztésére, különböző képzések, tanfolyamok, köztük a legjobbak az agykontrolltanfolyamok, tanulási stratégiák, rajztanfolyamok.

Einstein két anekdotikus megjegyzése szerint „egyetlen felfedezés sem született racionális gondolkodás során”, illetve „az intuitív agy egy áldott ajándék, a racionális agy egy hűséges szolga”. Ezekkel a gondolatokkal is lehet vitatkozni, mint minden egyébbel, de én nem szállnék vitába egy zsenivel még holtában sem.

Sokat segíthetünk agyunk összehangolásában akár egy egyszerű légzőgyakorlattal is, amit a tanultabbak ma már csak jógalégzésként emlegetnek, és ez összefügg a fent említett váltakozó intenzitású – irányú légzéssel. Lehet, hogy ez csak ösztönös ráérzés, de az biztos, hogy egy ilyen gyakorlat után jobban tudunk koncentrálni, összpontosítani. Az összehangolást számos fizikai gyakorlat is segíti. Ilyenek például a keresztirányú gyakorlatok, a sokak által kedvelt fekvő nyolcasok rajzolgatása akár papíron, akár levegőben. Ezek ismeretében nem csoda az sem, hogy a két agyfélteke összehangolását segíti a sport, mégpedig elsősorban a magányos sportok rendszeres gyakorlása; futás, úszás, stb. Gondoljunk csak arra, hányszor oldottuk meg problémáinkat futás közben „elmélázva”, vagy milyen jó ötletünk támadt úszás alatt, a vízben..?

Úgyhogy hajrá, hangoljunk!

Írta: Tihanyi Rita, gyermekagykontroll oktató

• pedagógus, tanulásmódszertan oktató