Köszönj szépen a néninek!

Utálattal emlékezünk vissza a megalázó figyelmeztetgetésekre, ám ha nem akarjuk saját gyerekünket hasonló helyzetbe hozni, néha kínos jelenetek adódhatnak. Hogyan szoktassuk barátságosan udvarias viselkedésre?

A gyerek könnyen tanulja a helyes formákat. Legfontosabb tehát, hogy mindennapi beszédünket otthon is, a leghétköznapibb helyzetben is azokhoz az illemszabályokhoz igazítsuk, amelyekre őt is szeretnénk megtanítani.
A kicsi csak otthon, “tréningalsóban” lát minket, nem akkor, amikor udvariasan tárgyalunk munkatársunkkal. Amint beszélni kezd, itt az ideje, hogy erre odafigyeljünk. Egyszerűbb, ha rögtön a helyes formát sajátítja el. Így nem is kell tanítanunk őt, csak jó példával elöl járnunk.
Sajnos mégsem ilyen egyszerű a dolog. Sokszor érthetetlen okból az egyébként már jól beszélő gyerek is “megnémul”, ha köszönnie kellene. Minél nagyobb a gyerek, annál kínosabb ez a helyzet. A szülő úgy érzi, őt fogják minősíteni, ha gyereke nem az elvárásoknak megfelelően viselkedik. Még sok ilyen helyzet vár, ezért legjobb, ha már most tisztázza magával: én átadtam a helyes mintát a gyereknek, nem nekem kellemetlen a helyzet, de szeretem őt, ezért nem akarom, hogy neki (később) kellemetlensége adódjon udvariatlanságából, tehát tovább próbálkozom.
A kicsi személyiségétől függ, milyen módszer válik be. A szelídebb, engedelmesebb gyerek, aki igyekszik megfelelni az elvárásoknak, utánunk mondogatja az udvariassági formulákat, ha az adott helyzetben a szájába adjuk a szavakat. Nála talán eredményes a “köszönj szépen a néninek” figyelmeztetés. Szerencsésebb, ha már előre szólunk: ott jön Kati néni, majd ha ideér, köszönünk neki.
A teljes cikk a Babaszoba.hu oldalon olvasható, a folytatásért kattints IDE: https://www.babaszoba.hu/articles/kisgyerek/Koszonj_szepen_a_neninek?aid=20080127121144