A lámpaláz oldása gyerekeknél

A lámpalázról, a lámpaláz következményeiről, az okairól már volt szó előző hírleveleinkben. Most azzal foglalkozunk, hogyan segíthet a szülő a gyermeke lámpalázának oldásában. Amennyiben ez sikerül, a gyermeke sokkal felszabadultabb lesz, és jobb eredményeket fog elérni még vizsgahelyzetben is.

Kitörés a lámpaláz ördögi köréből

A lámpaláz miatt kialakulhat egy olyan ördögi kör, mely tovább gerjeszti, és mélyíti a problémát. Az ördögi kör akkor igazán erős, ha a szülő is együtt fél, aggódik a gyermeke teljesítménye miatt.

Első javaslat: Mi szülők ilyenkor vonuljunk háttérbe, a gyermeknek egyedül kell megküzdeni a feladattal. Igyekezzünk megnyugtatni saját magunkat. Sok esetben a gyerekek azért izgulnak annyira, mert a szülők izgulnak.

A lámpaláz akkor is erősen hat, ha „csak” a gyerek lovalja bele magát az izgalomba.

Második javaslat: Tanítsuk meg a gyermekünket arra, hogy mi a különbség az elég jó, és a tökéletes között. Ha már elég jól tudja az anyagot, akkor segítsünk neki megállni, pihenni.

A lámpaláz, és a megfelelési kényszer

Amennyiben úgy érezzük, hogy a gyermek meg akar felelni, és emiatt hajt, az még nem baj, a baj csak akkor van, ha túlságosan meg akar felelni.

Harmadik javaslat: Tudjuk meg, hogy kinek akar megfelelni, és erősítsük meg őt abban, hogy őt úgy is szeretni fogják, ha hibázik. Amennyiben az osztálynak, a tanároknak akar nagyon megfelelni, akkor kérdezgessük, tudjuk, meg, hogy mi ennek az oka. A háttérben lehet, hogy egy esemény húzódik, és általában egy félelem érzés, hogy őt nem fogadják el. Ezt jól beszéljék át, segítsenek neki megkönnyebbülni.

A teljes cikk a Boldog gyermek oldalán olvasható, a folytatásért kattints IDE: http://www.boldog-gyermek.hu/hirlevelek_2012_lampalaz_oldasa_gyerekeknel.html