Meg ne ijedj, ha unatkozik a gyereked!

panda könyvekkel és tésztával

Meg ne ijedj, ha unatkozik a gyereked!

Elsőre talán érthetetlen lehet, hogy a sok könyv, játék és esetleg kütyü mellett unatkozik a gyerek. Meg ne ijedj! Az unatkozás hasznos is lehet – így állj hozzá.

Akármilyen szuper ötleteket is olvasol az interneten azzal kapcsolatban, hogy mivel foglald le a vakáció alatt a nyüzsgő ovis és iskolás gyerkőceidet, már biztosan volt olyan nap, amikor azt láttad-hallottad, csontjaidban érezted, hogy a gyerkőc unatkozik – írta cikkében a gyereketeto.hu. Talán nyűglődve siránkozott is közben, hogy UNATKOZOM! MIT CSINÁLJAK?

Elrontottam valamit? Nem!

Játékospolcok dugig, könyvespolcok roskadoznak… ugyan mitől unatkozik? Valamit nem jól csinálok? Még többet kellene foglalkoznom vele? Kevés a program, amit kitaláltam?

Nem. Nem erről van szó. Meg ne ijedj, ha unatkozik a gyermeked, és eszedbe se jusson magadat vádolni azzal, hogy nem gondoskodsz elegendő szórakozásról!

Az unatkozás tulajdonképpen nem káros dolog. Sőt! Kifejezetten hasznos!

“Kikapcs”

A gyermeklélektannal foglalkozó szakemberek szerint nagyon jó jel az, ha egy gyerek tud unatkozni. Ez annak a jele, hogy képes kivonulni a számára túlságosan ingergazdag világból, és éppen feldolgozza mindazt, ami vele történt az elmúlt időszakban.

Tapasztalatom szerint az unatkozásnak 3 fajtája létezik, bár ezek különböző mértékben keveredhetnek is.

1. Henyélés

A gyermekünk  “semmit” nem csinál….fekszik a leglehetetlenebb pózokban valahol az asztal alatt, jó esetben az ágyon hasal. Ez leginkább a szülőket zavarja, én még egy gyerekemen sem fedeztem fel a lelkiismeret furdalás legapróbb jelét sem ilyenkor.

Mit tegyünk? Semmilyen beavatkozásra nincs szükség, tudatosítsuk magunkban, hogy amit csinál, az teljesen helyénvaló.

2. “Őrjítő” kérdések

Biztosan ismerős, amikor az unatkozás a percenként nekünk szegezett kérdésekben manifesztálódik. Jó, ha tudjuk, ezzel sincs különösebb probléma: gyermekünk kapcsolatot keres velünk. A legtöbb, amit adhatunk neki, az odafordulás, és az, hogy a kérdéseit komolyan vesszük, és válaszolunk. Ezzel azt üzenjük neki, hogy fontos számunkra a kettőnk közötti kapcsolat, fontosak a gondolatai, érzései.

A cikk folytatása és több jó tanács a gyereketeto.hu oldal cikkében olvasható.