Megváltozott bizalom szülő és gyermek között

szőke lány

Megváltozott bizalom szülő és gyermek között

Bizonyos életszakaszban a szülő megéli azt, hogy a gyermeke eltávolodik tőle, esetleg titkolja előtte érzéseit. Sokszor pont a szülő nem fogja tudni gyermeke belső dolgait, mert a közösségbe való tartozás és a barátoknak való megfelelés ilyenkor jóval, mindennél erősebb.

Vannak olyan helyzetek és életszakaszok, amikor a legjobb szülő is megéli azt, hogy a gyermeke eltávolodik tőle, esetleg titkolja előtte érzéseit. A szülő látja, hogy kevés a gyermeke önbizalma, de valahogy nem tudja, mit tehetne, nehezen tud rá hatni. Akármennyire is közeli és jó a szülő-gyerek kapcsolata, ez teljesen normális megélés a gyerek részéről. Sokszor pont a szülő nem fogja tudni gyermeke belső dolgait, mert a közösségbe való tartozás és a barátoknak való megfelelés ilyenkor jóval, mindennél erősebb – idézte fel az etelem.hu szerzője.

Ezt érdemes elfogadni, ahelyett hogy egy szülő önmagát hibáztatná, hiszen ez legtöbb esetben “csak” korosztályos sajátosságokból fakadóan alakul ki. Egész egyszerűen ebben a korban átalakulnak a szerepek, a barátok véleménye és hatása válik a világon a legfontosabb tényezővé.

De mit tehet a szülő, hogy mégis gyermeke mellett legyen, az eltávolodás időszakában is?

Először is fontos kerülni a konkrét, erőltetett kérdéseket, valamint a „megsértődést” olyankor, amikor a gyerek nem akar mesélni. Most más jellegű odafigyeléssel érhető el eredmény.

Nem megoldás az üzenetek, napló elolvasása, sőt, kimondottan ellenjavasolt, ha csak nincs komolyabb baj és rossz megérzés. Könnyű út lenne, de nem járható. Sajnos a megoldás ennél jóval nehezebb, kreatív odafigyelést és egyéni igényel, de lényegesen eredményesebbnek bizonyul.

Amennyire lehet, a háttérből okosan, tágra nyílt szemekkel ajánlott figyelni, érezhető szabadságot adni, és ott lenni amikor szükséges.

A teljes cikk az etelem.hu oldalon olvasható.