„Na és, Anya, mi volt a szülőin?”

A mókuskerékből kikapcsol, szikrázó kreativitást bekapcsol, empatikus üzemmódba átkapcsol, a kamaszgyerekkel összekapcsol: mi az? Rendhagyó szülői értekezlet november 26-án a Kossuth Klubban a Momentán Társulat színpadi csibészeivel, Jocó bácsival, a katedra fenegyerekével és Polus Enikővel, akinél ott a bölcsek (Me-Se-)Köve.

Gyerkőceink, (nem is olyan kis) diákjaink nevelése, terelgetése gyakran fakasztja fel az aggodalom sóhajait a mellkasunkból – avagy biztos vagyok benne, hogy a legalaposabb értelmező kéziszótár sem tudná felfedni a „Hajjjajj!” szavunk összes lehetséges jelentését. Gyanítom, hogy nem véletlenül született meg a lélekre oly érzékeny magyar nyelvben a „gondviselő” kifejezés. De ha vannak is elakadásaink, kétségbeesett töprengéseink, mindig tudjuk, hogy az a nagypupillájú ifjonc, aki példánk nyomán tanul élni, nem a gond maga. Ő nem a gond – csak a gondjainkra van bízva. És – bátorításképp tegyük hozzá – a gondolat szavunk gyökerét, magvát a gond szótő adja. Avagy ami elsőre elakadásnak tűnik, arról később kiderülhet, hogy az inspiráció forrása volt. Anyanyelvünk az egyik legbölcsebb nevelő – gondoltuk volna? J

A „Hajjajjj” lehet sokféle, a cél azonban minden anyukának, apukának, nagyszülőnek, pedagógusnak, törődő embernek egy és ugyanaz: életrevaló, testileg-lelkileg-szellemileg önjáró, teljes ember(ké)t útnak indítani, gyümölcshozó élet magját meggyökereztetni benne, és kísérni, amíg és amilyen nagy szeretettel csak lehet. Az ebben segítséget nyújtó cikkek, tankönyvek, online blogok áradatában néha azonban elveszni látszunk, és kilátástalan próbálkozásnak tűnik „bemagolni” a nevelés-oktatás-törődés bemagolhatatlan és ősi szabályait.

Akik élményszerűen, közösségben és interaktívan – tehát igazán életszagúan – szeretnék körbejárni legfontosabb kérdéseiket, megosztani saját gondolataikat és megtudni, hogyan találhatják meg a közös hangot a gyerekkel, kamasszal, szülővel, tanárral és önmagukkal egyaránt, azoknak remek lehetőség nyílik „belehallgatni” a másik fejébe november 26-án 11.00-13.00 óra között a Kossuth Klubban, a Rögtönzött szülői értekezlet című rendhagyó eseményen. A Felelős Szülők Iskolája rendezte különleges programon közös kirándulásra kerül sor a komfortzónák határain kívülre. Az improvizáció, a lényeglátó humor, a szerepjáték és a pszichodráma feketeöves nagymesterei, a Momentán Társulat tagjai állítják színpadra a nevelés hétköznapinak tűnő, mégis hihetetlenül sűrű és meghatározó pillanatait.

A főszerepekben pedig Balatoni József, alias Jocó bácsi, a tetkós történelemtanárként elhíresült, élménypedagógiai eszközöket alkalmazó pedagógus, Polus Enikő mentálhigiénés szakember (Me-Se-Kö Alapítvány), az érzelmi intelligencia szakértője és Balogh Lali, egy 15 éves diák, a kamaszvilág hiteles, de egy porcikájában sem átlagos képviselője állnak majd. Azok a bátor kalandorok (szülők, pedagógusok, nevelők, segítő szakmákban dolgozók és minden kedves érdeklődő), akik ellátogatnak a különleges szülői értekezletre, kendőzetlen őszinteségre, intenzív tabudöntögetésre, de a gyakorlatban épp ezért hatékonyan alkalmazható tapasztalatok bezsebelésére számíthatnak. És ha mindezt még el is mesélik otthon – talán nem bánják majd –, egy ismerősen csengő, mégis új kérdéssel bővülhet majd a családi beszélgetések tárháza: „Na és, Anya, mi volt a szülőin?”

Az eseményre 10 évét betöltött diákokat is szeretettel várunk, akár csoportosan, akár szülőkkel, itt az apropó egy közös eseményre, beszélgetésre a kényes dolgokról is!

• alapító, ügyvezető

Tibenszky Moni Lisa

2 gyermek édesanyja, újságíró, marketing-kommunikációs szakember, sportmentáltréner, life coach, a Felelős Szülők Iskolája alapító ügyvezetője