Kerekes székes akciófilmes érzékenyítés – Tiszta szívvel a Magyar Filmhéten

tisztaszivvelEgyedi gengszter sztori Till Attila rendezésében, gyors érzelmi hullámzásokkal, karakteres zenékkel és a Tarantinótól megszokott mennyiségű vérrel. Elsőre egy sima krimire gondolnánk, amelyben megjelenik a szerb maffiózó a vérebekkel, a bérgyilkosságot jó pénzért elvégző mozgássérült, aki hol sárga hol kék színű nylon zacskón keresztül lövi le áldozatait. A történések a bosszú, az elkeseredés és száz másodpercenként változó érzéskeltés kellékei.

Till Attila nem fél kemény eszközökhöz, groteszk humorhoz nyúlni. A filmben „valódi” kerekes székes és remegő kezű mozgáshibás emberek szemüvegén keresztül láthatjuk a világot. Az ő otthonukba visz el, a minden napi küzdelmeikhez, ami onnan indul, hogy miként lehet láb nélkül ferde gerinccel felkelni az ágyból egy kevésbé mozgássérült sortárs segítségével. Nem, nem kell sajnálni őket, meg kell érteni. Lehet nevetni is, sőt kötelező, amikor a legnehezebb feladat egy ital automatából innivalót szerezni, úgy hogy a szűk pénzérme résbe kell betalálni remegő kézzel és beütni a megfelelő kódot, hogy kiadja a vizet….”22 a kód, jaj,  bocs , mellé ütöttem, esetleg egy ropit?”

A film valódi érzelmeket dolgoz fel, mert jobb csalni, hazudni, ölni, lopni, mint várni az elsorvadást…Keressük a szavakat a műfajra, talán kerekes székes road movie?! A filmben a képregény rajzai és az éles fényképek váltása, a képek dinamikus vágása, a kiválóan megválogatott zenei atmoszféra együttesen ülteti fel a nézőt az érzelmi hullámvasútra. Itt nincs kiszállás. Túl kell élni a holnapot és rajtad múlik, hogy a szerencsétlenségedet miként éled meg. Belefásulsz vagy, mert úgy sincs mit vesztened neki vágsz, akár a veszélyekbe is?

Van-e betyárbecsület, összetartás a testi fogyatékosok között? Van. Lázadás is, amikor az emberi méltóság többet ér annál, hogy a testi fogyatékkal élő szereplő életmentő műtétre való alamizsnát fogadjon el az apjától, aki gyermekkorában elhagyta, mert béna gyerekkel ciki volt játszótérre menni, de van, aki azért öl, hogy legyen pénze műlábra… Nem lehet ítélkezni, mert másodpercenként más helyen érezzük magunkat az élet libikókájában.

tisztasivvel2A film közben számtalan közös sztorit élnek meg, amikor nem nyílik a mobil kerekesszék akció közben, amikor vérebek kergetik a „béna” gyilkos csapatot, látunk káromkodó és verekedő kerekes székeseket, vízben fuldoklást bénult lábbal, de látunk együttérzést is az elkeseredésben.

Fantasztikus karakterábrázolások, erős érzékenyítések egy fikciókkal teli világban, amely ha csak annyit ér el, hogy a „normális mindennapjainkból” átüljünk, ne csak a mozi székbe, hanem egy kerekes székes ember világába, már elérte a célját.

Büszkék lehetünk erre az alkotásra, magyar film, világra szóló szemlélettel és bármennyire is megdöbbentő, de emberséggel! Gratulálunk az egész stábnak!

Szinopszis: Tiszta szívvel

Akcióvígjáték egy kerekes székes bandáról, ahol két mozgássérült fiatal közeli barátságot köt egy vagány kerekes székes bérgyilkossal. Így a maffia szolgálatába állnak. Sok vesztenivalójuk nincs a szereplőknek, bár ebben a kalandban semmi nem az, aminek látszik. Nincs határ fantázia és valóság között; miközben hőseink egyik tűzpárbajból vetődnek a másikba, megismerjük a kerekesszékben töltött mindennapok kihívásait. Ezen túl még azt is átélhetjük, hogyan bocsát meg az apjának egy elhagyott fiú.

Rendező: Till Attila

Információk még: itt

Írta: Tibenszky Moni Lisa

• alapító, ügyvezető