Rossz hír az éjszakai kütyüzésről

A digitális készülékek éjszakai használata rossz hatással van a gyermekek alvási szokásaira, és károsítja mentális egészségüket – közölték ausztrál kutatók.

Liz Bobos, az ausztrál főváros iskolaigazgatóit tömörítő egyesület elnöke szerint a gyermekek úgy viselkednek, mintha “készülékvámpírok” lennének, akiknek összezavarodott az alvási ciklusuk, és a tanítási napok nagy részét átalusszák.

Ágyba tesszük a gyermekeinket, mesét olvasunk nekik, jó éjszakát kívánunk, majd azt gondoljuk, csukva maradnak a szemeik – ám erre nincsen garancia – nyilatkozta Bobos az ABC televíziónak.

Sarah Blunden, az alvással kapcsolatos ismeretterjesztéssel foglalkozó ausztrál központ, az Australian Centre for Education in Sleep igazgatójának elmondása szerint a mobileszközök által kibocsátott kék fény késlelteti a melatonin, az alvás szabályozásáért felelős hormon termelését, és megzavarja a test úgynevezett cirkadián, vagyis 24 órás ritmusát, amely szabályozza az alvási ciklust is.

Mivel a cirkadián órának van egy kifutási ideje, ha később fekszünk le, később leszünk éberek. Ha valami miatt megzavarodik a cirkadián ritmusod, késik, és ráadásul minden nap változik, akkor sokkal hajlamosabb vagy az érzelmi labilitásra, a depresszióra, depressziós és szorongásos hullámokra – fejtette ki a szakértő.

Bobos szerint az iskoláknak és a szülőknek biztosítaniuk kell, hogy a gyermekek megfelelően alkalmazzák a technológiákat.

(MTI)