Magyarország rejtett természeti csodái 7. – A Dera-patak szurdokvölgye

Moha és páfrány – A Dera-patak szurdokvölgye

szurdokvolgy-felelos-szulok-iskolaja-1

Túlpörgetett életünkben hajlamosak vagyunk minden téren csak a legszebbre, a leghíresebbre, a legkülönlegesebbre figyelni. Éppen ezért most olyan látnivalókat mutatunk be, amelyek nem tartoznak a legismertebbek közé, mégis rendkívül érdekesek, és ezekre a csodálatos helyekre a családdal mindenképpen érdemes ellátogatni. Túrára fel!

Csobánka és Pilisszentkereszt között található a Pilis egyik legszebb természeti látványossága, a Dera-patak szurdokvölgye. A mintegy 1,5 km hosszú szurdokban meredek sziklafalak között, kis vízeséseket létrehozva halad a patak, amely útja végén Szentendrétől délre ömlik a Dunába. A völgy meredek falain a triász időszakban képződött dachsteini mészkő-formáció vastag padjai tanulmányozhatók.

A szurdok mélyére kevés napfény hatol be, még meleg napokon is hűvös és páradús a levegő. Az itt kialakult szurdokerdő jellemző erdőalkotó fái a bükk, a gyertyán, a hegyi és korai juhar, valamint a hegyi szil. A gyepszintben az odvas keltike, az erdei pajzsika és a hölgypáfrány is megtalálható. A pilisi erdőkben találkozhatunk a védett lábatlangyíkkal, amelyet kígyószerű kinézete miatt sokan siklónak néznek. A lassú mozgású hüllőt törékenygyíknak is hívják, mert veszély esetén könnyen ledobja farkát.

szurdokvolgy-felelos-szulok-iskolaja-2

A szurdokvölgyben kis fahidakon, hol az egyik, hol a másik parton haladunk. A völgy megismerését egy tanösvény is segíti. A patak egyébként több (Pomázi-, Pilisszentkereszti-, Kovácsi- és Dera-patak) néven is ismert. Ez utóbbi elnevezés a környék szerb lakóitól származik. A szó jelentése: rés, hasadék. Pilisszentkeresztről az Országos Kéktúra útvonala vezet a szurdokba.